| Ariamnaa a întrebat:

Bună! Am și eu o mică dilemă. Acum 1 săptămâna mi-au ieșit niște bubițe în jurul gurii și în colțul gurii. Prima data am vorbit cu mama, știind ca sunt cu un băiat împreună m-a întrebat dacă ne-am pupat. I-am spus ca da și a spus ca este din cauza asta. După cam 3 zile după ce mi-au ieșit bubițele am fost la farmacie sa îmi iau ceva să îmi treacă. Când i-am spus farmacistei ce mi s-a întâmplat a spus ca am imunitatea scăzută și nu este din cauza ca m-am sărutat eu cu el. Acum după ce îmi dau cu crema aceea la farmacie a început sa îmi treacă. Dar mama tot ține morțiș că este din cauza ca m-am pupat eu cu el. Ați avut sau știți din ce cauza ar fi?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta are perfecta dreptate, chiar l-ai luat de la pupatul cu baiatul!

Se cheama HERPES SIMPLEX ce ai tu la gura si este o infectie virala cu transmitere sexuala.

https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/herpes-oral

PS Atentie, exista Herpes atat oral cat si vaginal.
Daca te apuci de facut sex, fa-l numai cu prezrevativ, ca atingerea vulvei de un penis infectat, se contamineaza imediat cu absolut toate bolile pe care le are baiatul ala.

| MariusIonut23 a răspuns:

Exista doar o singura solutie unica deosebita, iubitul tau trebuie sa se pune capre