| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Acum o saptamana am fost la o petrecere. In ziua urmatoare o colega mi-a zis ca toata lumea a ras de mine si ma-u barfit. Eu m-am enervat foarte tare, si i-am spus mai multe lucuri urate pe mess despre colegele care cica m-au barfit. Aia la care le-am barfit pe colege, a salvat convorbirea de pe mess. Astazi, la scoala, nenorocita le-a spus la colegele mele tot ce am barfit de ele, si au venit la mine toate sa se certe ca dc le barfesc. Eu am zis ca nenorocita mi-a zis ca ele m-au barfit. A fost o cearta cam nasoala, dupa care s-au terminat orele. Acum, toata clasa are treaba cu mine. Ce sa fac sa ma razbun pe nenorocita care m-a tradat? Am si eu salvata o conversatie in care o barfeste pe cea mai buna prietena a ei. Va rog ajutati-ma. Cum sa le explic la colege ca sa ma ierte, si cum sa razbun pe nenorocita? Astept raspunsuri. Multumesc!

2 răspunsuri:
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! In primul rand cuvantul "nenorocita" e repetat de prea multe ori si nici nu e unul prea frumos. In al doilea rand niciodata sa nu te mai increzi in persoane de genul acesta care se baga unde nu le fierbe oala. De asemenea tu nu ar fi trebuit sa sari ca arsa cand ai auzit ce ti-a spus fata aceea. Totusi faptul e consumat. Acum ar trebui sa te duci pe rand la fiecare si sa le explici ce s-a intamplat. Trebuie sa iti cer scuze dar sa nu te lasi calcata in pioare. Dupa ce iti ceri scuze ar trebui sa le intrebi ce s-a intamplat de fapt si sa le rogi sa-ti spuna adevarul. Poate ca nu ti-l vor spune dar exista o sansa sa ti-l spuna. O alta vrianta ar fi sa vorbesti ori cu baietii(ei nu sunt asa de rai de obicei) ori cu prietena ta cea mai buna si sa-i ceri ajutor in rezolvarea acestei probleme. Singurul lucru pe care nu ti-l recomand sa-l faci e sa te razbuni pe fata de care povestesti. Asta doar va inrautati lucrurile. Celelalte fete te vor crede si mai nesuferita si te vor barfi si mai mult pntru ca asa sunt fetele. Daca totusi nimic nu iese cum trebuie le poti spune paintilor pentru ca ei vor sti cum sa rezolve lucrurile. Succes! Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aplica-i o bataie.