| anonim09876754 a întrebat:

Am si eu o problema cu un baiat, ii place de mine mie nu-mi place d el ....Are 21 d ani, eu am 15! inainte avea alte anturaje iar d la un timp umbla cu mine si prietenii mei, eu nu am mai vrut sa umbluu cu el deoarece le interzicea tuturor baietilor din preajma mea sa nu mai stea p langa mine sau sa m-ai discute cu mine ( este foarte gelos ). Momentan m-am certat cu el din cauza asta dar tot continua el are impresia k inca m-ai vb cu el dar nu este asa din contra i-am si spus sa nu m-ai vina prin zona noastra deoarece nu-l suporta nimeni ( glume proaste). Va rog, cateva sfaturi! crying
Multumesc! love struck

6 răspunsuri:
| croissant a răspuns:

Buna! Din cate zici tu am inteles ca este foarte gelos. Daca tu zici ca nu simti nimic pentru el incearca sa il ignori sau daca este genul de baiat cu care sa poti conversa cu el fii directa si spune-i ce te deranjeaza la el, incearca sa ii explici ca nu iti place reactia lui si ca nu vrei sa iti devina ceva mai mult ( iubit). Bafta!

| noink a răspuns:

Eu,poate singura, am urmarit destule telenovele la viata mea.Si mi-am propus ca in viitor, sa fiu foarte deschisa partenerului meu, sa discutam despre tot si toate. Si daca destinul face ca trebuie sa ne zicem,, Pa!,` pentru totdeaua, asta e, decat minciuni. Asta iti recomand. Ia-l cu tine deoparte 10-15 minute si spune-i tot ce ai pe inima! Nu poti continua asa! Nu cred ca e atat de prost ca la 21 de ani sa nu inteleaga asemenea chestii.Fii deschisa, caci altfel totul va deveni si mai si, va ajunge sa te exaspereze. Daca nu vrea, sau mai bine poate daca estisigura ca nu va fi de acord, spune-i ca inca nu esti pregatita. Sa te mai lase catva timp. Poate in acest timp de descotorosesti de el. Incearca, nu ai de pierdut! Successsssss!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiatul despre care vorbești este acel tip de om prea răsfățat acasă și obișnuit să i se cuvină absolut orice. Un caracter absolut jegos pe care nu îl suport.
Dar nu am înțeles! El nici nu e iubitul tău! Cum își permite să te condiționeze? Eu dacă aș fi în locul tău i-aș da un jet în origini de nu ar îndrăzni nici să nu mă lase să trec.

În ciuda vârstei, e mai imatur decât unul de 14 ani.

Ignoră-l complet și vezi cum se poartă apoi. Dacă consideri că o să continue, vorbește cu tatăl tău să îl amenințe. Trebuie ca lui să îi fie complet clar că tu nu vrei să te combini cu el și punct!

Nu ți se pare suspect că nu îl suportă nimeni? Pe bună dreptate, oamenii ăștia și-o fac cu mâna lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum naiba ai dat de el daca tu ai doar 15 ani? 0. o Anyway...fa-l sa inteleaga clar, asa cum vrei tu, nu cum vrea el ceea ce simti pentru el. Nu trebuie sa scapi de el neaparat, puteti ramane prieteni in continuare, dar totul depinde de tine. Prezintai aspectele in privinta prieteniei voastre, spune-i ce te deranjeaza, din nou, pana va intelege. Daca nu functioneaza spune-i ca s-a terminat amicitia voastra.

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Vorbeste cu el. Explica-i ca nu iti place de el, ca nu te atrage din cauza comportamentului si spune-i ca vrei sa nu mai vina cu tine si prietenii tai.
happy Altceva nu e de facut.

| pefelie a răspuns:

Am sa fiu la subiect si foarte direct (sper sa nu te deranjeze).
Problema sta cam asa: baiatul asta vrea "sa ti-o puna". Din cauza asta este si asa "gelos", spera sa nu-ti "pice vreo unul cu tronc" si sa-i ia locul. Eventual, daca este si disperat dupa virgine (iti dai seama de ce face asa).
Ca mod de aparare este destul de simplu: ignori, chiar daca el le spune celorlalti "sa te lase" tu vezi-ti de ale tale ignorandul complet. O-sa mai se dea pe langa voi un pic, pana va vedea ca nu-l mai baga nimeni in seama si o-sa se retraga singur! Daca, continua. Ai putea sa-i spui pe fata: "Decat sa agati pustoaice mai bine te-ai duce la munca" sau "Nici cei de categoria ta nu te suporta?!". Aruncandu-i cateva vorbe dintr-astea o-sa il atingi la coarda sensibila (ai grija sa nu fii prea rautacioasa, ca la suparare sa nu faca si altele, dar mici impunsaturi dintr-astea poti sa-i dai).
Totul tine de timp si de ignoranta ta fata de el, daca o-sa vada ca nu-i mai raspunzi la "avansuri" sau ce fel te mai apostrofeaza el, o va lua pe alta in colimator. Timpul, el le rezolva pe toate!

Succes, si sa ma anunti cum merge happy