| NH4OH a întrebat:

Am si eu o problema de "adolescenta". Mai e destul de putin timp, avand in vedere ca trece foarte repede, dar ma gandesc la ce liceu voi merge. As vrea sa devin arhitect, pentru ca imi place arta in orice domeniu ( design vestimentar/ camera, hair, make-up, nail, photo si mai ales desenatul, pictatul ). Deci, ar fi bine sa ma duc la un Liceul de Arte. Si mai am o varianta, de a ma duce la un liceu, bun, iar apoi sa ma duc pe un oarecare drum, drumul vietii fara a stie ce sa fac sau cu ce sa ma ocup. Ce varianta ar fi mai bine sa o aleg? Ce pot sa mai devin, legat de arta? ( in afara de make-upartist, photo grapher, arhitect)

Răspuns Câştigător
| AnDrEuTzA54 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine e sa iti urmezi pasiunea.Si eu am vrut sa dau la un liceu de pictura dar parintii mi'au spus ca in viata nu voi putea sa fac nimic, adica ceva care sa imi asigure viitorul.Am regretat foarte mult ca nu m-am dus la un liceu de arte.
Am cunoscut persoane care sunt la Tonita si au spus ca e super, dar si persoane care urmeaza o facultate si nu regreta deciziawinking.
Concluzie: urmeaza'ti pasiunea si intotdeauna vei avea de castigat, atat spiritual cat si financiar pentru ca tu, in momentul in care iti place ceva, vei pune suflet si va iesi ceva frumos.
Sper ca ti'am fost de ajutor :*

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Arhitectura e cea mai buna dar ai nevoie sa stii bine matematica, in China lucreaza multi romani arhitecti proiectand edificii si castiga destul de bine.

| TeckTonik997 a răspuns:

Eu zic sa mergi la un liceu teoretic cat mai bun la un profil gen stiinte ale naturi, mate-info, sa aiba si intensiv engleza. Chestiile astea cu arta s-ar putea sa iti treaca, e doar o faza a adolescentei si cam atat, in unele cazuri, bineinteles. Dar daca mergi la un liceu teoretic, mai ales la unul din profilele pe care le-am spus, pe clasa a12-a cand vei fi mult mai matura vei avea mult mai multe optiuni.

| NH4OH explică (pentru TeckTonik997):

Ai dreptate, dar, chestia asta cu arta o am de la 2 ani, de cand desenam cu ambele maini, ciudat, dar frumos. Engleza nu o fac de multi ani la scoala, deci nu sunt avansata la aceasta limba, ci la germana si asta m-ar afecta. Matematica, o inteleg, dar nu-mi place, nu o fac cu placere, ci cu obligatie. Fac meditatie de cativa ani la matematica, pentru a intra la un liceu bun, si in arhitectura, e foarte importanta, bineinteles si matematica. Multumesc.

| Ritsuko a răspuns:

Nu vreau sa te plictisesc cu raspunsuri foarte lungi, desi pot.
Arhitectura :
-meditatii maxime in clasa a 12-a cu profesor specializat --- multi bani
-nereusita pe plan financiar (posibila)----multi arhitecti pe lumea asta care nu isi pot asigura traiul --nu au sponsori
----nu e sigur ca vei intra la facultate la arhitectura
---in licee se ignora celelalte materii -- nu e sigur ca iei bacul la celelalte materii
Drumul tau al vietii :
--- multe sanse sa reusesti in alte domenii
---iei bacul si tu daca faci un liceu ca lumea
---de obicei prin liceele de arte ai parte numai de injosiri si pupincuristi, iar intr-un liceu bun iti e frica sa barfesti pe x si pe y ca se ajunge urat
---iti castigi traiul
Am crescut intr-un liceu de arte si stiu cum e ...Adica te injosesti mult, nimeni nu te ia in considerare.
Sa stii ca acel ''drum al vietii'' nu inseamna sa fii de capul tau, iti alegi un liceu bun cu un profil bun, pe parcurs iti definesti pasiunile si aptitudinile si iti alegi un domeniu.

| AnDrEuTzA54 a răspuns (pentru Ritsuko):

Si eu sunt la un liceu economic.
Ziceai de meditatii:meditatiile se pot face indiferent de profil.
Injosiri...hmm cred ca asa e in fiecare liceu, peste tot exista persoane care se cred mai bune si mai destepte.
Sa iti castigi traiul-daca iti place poti ajunge printre cei mai buni sau chiar cel mai bun.
Si da, poate ca se ignora celelalte materii dar asa e oriunde ai fi, la mate-info normal ca nu o sa conteze muzica la fel de mult ca matematica happy
Nu cred ca liceul meu poate sa imi asigure un trai extraordinar de bun, iar daca tu regreti ca ai fost intr-un liceu in care chiar ti-ai dorit sa fii atunci l-ai facut degeaba

| Ritsuko a răspuns (pentru AnDrEuTzA54):

Eu am zis de arhitectura, poate ca tu nu intelegi.
La arhi meditatiile sunt obligatorii daca vrei sa urmezi o facultate, mai informeaza-te.
Sunt multi buni, si toti te privesc de sus.
Scuza-ma cu importanta materiilor dar poate vreau sa iau si eu bac-ul la romana si la engleza.Nu conteaza ce profil esti tot dai romana si o limba straina.
Trebuie sa-ti analizezi posibilitatile inainte sa optezi la un liceu, nu te trezesti tu Gheorghe de la piata ca vrei un liceu si dupa nu reusesti sa-ti gasesti o ocupatie. Trebuie sa ai inclinatie spre o profesie, sa-ti construiesti tu viitorul, nu sa o faca altii pentru tine.
Si cand am zis ca am crescut intru-un liceu de arte m-am referit ca am fost 8 ani acolo, avand in vedere ca au si gradinita si I-VIII, plus ca nu ti-am inteles asa-zisa ironie cu ''l-ai facut degeaba '', nu l-am facut, intr-a 9-a m-am mutat intr-un liceu mai bun.
Si vorbind de injosiri multi ''artisti '' au alta mentalitate, nu acorda respect, multi idioti pe lumea asta.Eu merg pe metoda veche cu ''Ma respecti, te respect.''.

| AnDrEuTzA54 a răspuns (pentru Ritsuko):

Sa inteleg ca ti s-a parut ca sunt ironica? laughing) faci ce liceu vrei tu, dar sa incerci sa ii convingi pe altii ca nu e bine la arte/arhitectura inseamna ca trebuie sa ai ceva frustrari emotionale laughing.Aia nu e ironiewinking Si apropo nu a zis nimeni ca tu trebuie sa nu stii la celalalte materii, poti sa ai un talent innascut si sa fii olimpic la mate totul e sa-ti mearga mintea.So sorry daca te-am jignit cu ceva nu asta era intentia.