| Iza1233554321 a întrebat:

Am si eu o problema si chiar mi ar prinde bine niste sfaturi.
Am 16 ani jum si sunt genul mai timida, care nu prea iese in oraș.nu exagerat cel putin.
O sa trec direct la subiect.
Sunt cu un baiat de aproape 2 luni,iar ai mei nu stiu nimic de el. Nu sunt genul sa ma certe,eu cred ca ar accepta însă tatal meu este destul de dur si am îndoieli. Mi e frica sa mi interzică sa ma intalnesc cu el.sau ma gandesc ca atunci cand iau note proaste sa nu imi spună ca e din cauza lui si d-astea.
Am spus mai sus treaba cu ieșitul pentru ca eu de cand sunt cu el ies in fiecare zi.rar trece o zi in care nu ieșim.
Ai mei au început sa intre la bănuieli cred eu.ma întreaba mereu unde ma duc,mereu trebuie sa le spun ca ies cu prietenii sau ca ma duc la o prietena. Au început sa mi spună ca mereu plec si sa termin cu ieșirile astea exagerate. Ei nu sunt învătați ca eu sa ies. mereu am fost acasa cu ei. Dar restul prietenilor mei ies mereu si vin târziu acasa, lor nu le spune nimeni nimic.
Ma simt foarte nasol cand ii mint.ma simt nasol cand sunt cu iubitul meu si ma uit la ceas sa vin acasa.
Am o reținere in a le spune de el.nu stiu de ce pt ca nu am motive.el este foarte Ok, nu are anturaje proaste. Are 18 ani, pot spune ca învață foarte bine.este la un liceu bun. intr un cuvânt e Ok pentru mine. Dar am o reținere,nu stiu cum sa le spun mai ales ca a trecut ceva timp de relație, cum pot sa le spun brusc ..si v am spus mi e frica sa nu mi interzică. Cum pot sa ii fac sa ma lase in oraș. fara sa imi interzică.va rog dați mi mai multe variante,chiar am nevoie acum de asta. M am saturat de situație si relația asta avansează, el vrea sa petrecem mult Timp împreuna.iar eu nu i pot minții la nesfârșit. Intr o zi nu o sa ma mai lase deloc sa ies daca continui asa

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Exista o cale de mijloc care impaca si capra si varza!---programezi intalnirile numai in weekend si vei avea doua avantaje:nu provoci temeri parintilor si, in cazul baiatului, verifici trainicia sentimentului lui de iubire.

p.s.Indragosteala este o pasiune, o emotie trecatoare iar iubirea este un sentiment trainic--- la varsta voastra, cele doua, se pot confunda iar consecintele sunt dureroase si uneori riscante!

| 0Andrew0 a răspuns:

Se vor obisnuii parintii tai cu aceste iesiri des.Calm down! happy

| Petru1123 a răspuns:

Fiecare trece prin viata in perioada in care se indragosteste de o fata/baiat, este ceva foarte normal, daca tatal tau reactioneaza dur, spune-i ca si mama ta a fost la fel, iar el a fost la fel, in aceiasi postura, eu sunt sigur 100% ca el va fi foarte bucuros sa afle acest lucru, mai ales daca il prezinti pe respectivul baiat si lor, pentru a vedea cu cine hoinareste prin oras fiica lor.

| Yinsho01 a răspuns:

Eu iti recomand sa-i spui mamei tale prima data, avand in vedere ca e mai blanda ca tatal tau. Iti poate da si sfaturi pe viitor, cine stie