| JustMe_8650 a întrebat:

Am si eu o problema( si sunt sigura ca sunt si alte persoane in situatia mea): sunt foarte sensibila: plang din aproape orice si cand sunt nervoasa ma apuca plansul. Ce as putea face? Mai ales ca nu vreau ca in a9a sa ma apuce plansul daca imi zice cineva ceva sau daca ma enervez.
Mentionez ca nu am trait nicio trauma ca sa zici ca de acolo am aceasta senisbilitate.

Va rog sa ma ajutati. Fundita

Răspuns Câştigător
| Slow a răspuns:

Buna Alys! Mai cunosc persoane in situatia ta. Este foarte posibil sa fie pe baza de stres sau daca pui intotdeauna tot ce ti se intampla la suflet. Daca este pe baza de stres, poti merge la farmacie sa ceri niste pastile sau tincturi anti-stres. Daca o fata iti zice la scoala ceva rautacios, poate fi din invidie. Atunci, in loc sa plangi, mai bine ai rade, pentru ca stii ca te considera pe tine mai buna decat e ea. Trebuie in primul tau sa iti castigi increderea in tine si cand cineva se ia de tine sau te enerveaza, spune "Sunt destul de puternica sa trec peste asta!". Vei vedea ca in timp lucrurile se vor ameliora, pe cat vei creste si vei intelege ca nu are rost sa te enervezi pentru toti. Esti tanara, ai toata viata inainte sa intampini multe greutati care vor duce la plans. Deocamdata bucura-te de viata si de scoala, ingnorandu-i pe cei care vor sa. ti faca rau. Si nu mai pune la suflet orice lucru nesemnificativ. Multa bafta!

6 răspunsuri:
| ArexuDeea a răspuns:

A aceeasi problema ca si tine numai ca eu sunt a7-a

| ArexuDeea a răspuns:

Ca sa nu plang deseori imi gasesc un alt fel de tic nervos cand sunt suparata

| Slow a răspuns:

Buna Alys. Sa stii ca mai cunosc persoane in aceasta situatie. Este posibil sa fii foarte stresata. Sau daca pui intotdeauna ce ti se intampla la suflet. Nu prea ai ce face, dar daca este pe baza de stres, ai putea merge la farmacie sa ceri niste pastile sau tincturi anti-stres. Incearca sa iti mentii controlul. Cand tipa cineva la tine sau te enerveaza, incearca sa nu il bagi in seama si repeta-ti in minte "Sunt destul de puternica sa trec peste asta!". Ar fi mai bine sa tii cont si tema de care te enervezi. De exemplu daca iti zice o fata ceva rautacios, despre cum te.ai imbracat sau ceva legat de tine fizic, inseamna ca e invidie. Atunci, in loc sa plangi, mai bine ai rade. Pentru ca stii ca incearca sa te enerveze, dar doar din invidie. In primul rand trebuie sa iti castigi increderea in tine si sa nu mai pui la suflet orice lucru nesemnificativ. Multa bafta!

| efimash a răspuns:

Hi, cel mai important este sa fii singura in tine si sa nu dai ascultaare la toate lucrurile atunci va fi bine

| ToxxxxxyiLiycKxKxKx a răspuns:

Pai sfatul meu e sa fi un pic mai nesimtita la parerile celor din jur. un alt sfat ar fi o vizita la un medic specialist.credema ar ajuta foarte mult

| Evelyna a răspuns:

Pai ma gandesc ca tu... poate ai aceasta sensibilitate pentru. tu ai avut-o de mica si aceasta s-a dezvoltat in timp ce ai crescut.Sau tu o ai pentru. probabil dese ori ai fost nervoasa si asta a cauzat sensibilitatea.Sau pur si simplu esti foarte sensibila.