| ArkanHell a întrebat:

Am inceput sa ma enervez din absolut orice si imi trece foarte greu (este ironic deoarece 90% din oamenii care se enerveaza repede, le trec si repede), ma enervez intr-un hal fara de hal, imi vine a ucide pe cineva si totusi inca mai reusesc sa ma stapanesc, cu toate ca nu reusesc sa ma stapanesc de la reactiile impulsive, hmm unde o sa ajung oare daca mai continui tot asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Mergi la psiholog. O sa te ajute. Pe langa asta, nu mai bea bauturi energizante, cola si alte sucuri hipertone (dar nu e necesar sa renunti la cafeluta naturala de dimineata, 100 ml merg fara probleme). Bea apa simpla de la robinet (2 litri pe zi), pentru ca rinichii tai sa aiba in ce dizolva substantele care trebuie eliminate din organism. In alimentatie, mareste cantitatea de legume si fructe proaspete si scade cantitatea de carne consumata (in farfurie sa predomine legumele, nu carnea). Odihneste-te, dormi suficient noaptea, petrece mai mult timp in aer liber, mergi in vacanta la munte, macar la sfarsit de saptamana. Si incearca sa razi 15 minute pe zi, terapia prin ras ajuta mult la echilibrarea starii de spirit.

| ArkanHell explică (pentru Empathizer):

Beau 1-2 energizante pe zi, cateodata cand n-am nu beau

Si nu rad niciodata... cum as putea face asa ceva : ))

Nu cred ca alimentatia joaca un rol asa important ci poate nedreptatea care mi se justifica in realitatea de zi cu zi, probabil pentru faptul ca visul meu se indeparteaza pe zi ce trece sa fie cauza?

| Acl a răspuns:

O sa ajungi la spital mai intai sa vezi poate nu ai hipertiroida, ca asta vine cu stresu si de acolo alte probleme, inclusiv starea asta de nervozitate tot timpu.

Da mai intai treci pe la farmacie si ia niste Sedatif PC, 3 pe zi. Nu are reactii adverse si ar trebui sa te ajute.