| eMiiau a întrebat:

Buna ^.^. Am si eu o problema...Vara asta as vrea sa capat un bronz frumos, dar de fiecare data cand incerc sa ma bronzez, in loc de acea culoare inchisa a pielii, capat o roseata intensa, iar dupa un timp, se jupeste pielea. Ce sa fac, cu ce sa ma dau ca sa am un bronz dragut? Tinand cont ca e vara, nu vreau sa ma duc la solar...Ma puteti ajuta, va rog? Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
| blackyblack a răspuns:

Eu ti-as recomanda ca inainte sa te duci la mare sa incepi sa te bronzezi la ''iarba verde''/ strand..depinde de zona in care stai. Bronzeaza-te treptat! De exemplu, in prima zi poti sa stai la soare cam 15 min pe fata, iar apoi 15 pe spate; a doua zi stai 30 pe fata si 30 pe spate. Astfel nu o sa te arzi, daca o iei treptat! Poti folosi ca si crema de soare laptele Doina. Il gasesti la orice farmacie. Succes! Fundita?

3 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Hei! Inainte de a merge la plaja exfoliaza pielea, ori cu zat de cafea ori cu scrub din comertwinking
La plaja foloseste spf 30 (daca esti bruneta) sau 50 (daca esti blonda cu piele deschisa) si nu sta in intervalul 12-4winking (foarte important)
Dupa plaja fa dus si foloseste o crema after sun pentru ca bronzul sa reziste mai mult si ca sa ti se calmeze pielea.
Sper ca te-am ajutat! :*

| Fernando9Torres a răspuns:

Eu m-am facut aproape ca un rrom(eram alb, ca branza...iar acuma sunt negru)Uite ce am facut eu:
Am mers la tara la bunici si am stat la soara(vreo 2, 2.30 ore, pe ambele parti)da, am fost rosu dar doar cateva zile(mi-o zis bunica sa ma dau cu smantana, da...smantana e buna pentru usturime, si sa nu "cada" pielea asa rau)iar dupa 2-3 saptamani am avut un bronz de invidiat!

| Danyela73 a răspuns:

Daca spui ca in locul bronzului capeti o "arsura" inseamna ca organismul tau beneficiaza de putina melanina (ochii, tenul, parul deschis la culoare) in cazul tau ar trebui sa mergi la plaja dimineata si seara folosind ulei de masline pentru a nu te afecta radiatiile orelor de pranz.