| mirelaaaaaa a întrebat:

Am stat in banca cu o prietena timp de 1 an. Zilele astea mi-a dat un mesaj in care imi spunea ca nu vrea sa mai stea cu mine in banca ca vrea sa stea cu o fata mai buna la invatatura decat mine si ca vrea sa se puna sa invete mai bine.Eu m-am cam supărat pe ea pentru ca din punctul meu de vedere nu mi-a fost prietena cu adevărat si a stat cu mine pentru ca nu a avut cu cine sa stea in banca.Ar trebui sa ramanem prietene bune sau sa ramanem doar colege de clasa?

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Daca a facut asta nu ti-a fost cine stie ce prietena. Nu o va da stiinta de carte afara din casa pentru ca sta cu cineva mai bun la invatatura.
Parerea mea este sa nu porti ranchiuna, dar nici sa contezi pe ea ca prietena. Adica: vorbesti in continuare cu ea ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, dar daca iti cere ceva ce presupune efort mare din partea ta, nu te dai peste cap ca sa o ajuti.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa ramai prietena cu ea, odata ce ti-a spus clar in fata, ca vrea pe altcineva in locul tau.
Adica, tu chiar nu ai pic de mandrie in tine?
Cum poti sa ai o prietena ca asta?

| devilshelp a răspuns:

S-ar putea sa se fi mutat din cauza ca tu vorbesti mereu in ore si nu o lasi sa fie atenta sau ceva. Nu pot sa o judec fara sa o cunosc. In orice caz, nu a procedat corect. Poti sa ramai prietena cu ea, doar ca sa nu pornesti drame, dar daca observi ca te cauta doar la nevoie atunci e clar. Sa nu mai ai incredere in ea, cel putin pana esti 100% sigura ca s-a mutat ca sa invete si nu doar ca sa se scape de tine. Bafta!