| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am un prieten ( totuși, ne placem reciproc ) care pare a fii foarte suspicios și-mi dă de bănuit niște lucruri care mă întristează și mă demoralizează cumplit, eu fiind mai sensibilă. Plâng mai din orice, dar nu în fața lumii. Nu mai vorbim așa de mult, e mai " neinteresat și nepăsător ", mă întreabă dacă sunt tristă, eu îi zic " mda ", iar apoi începe să-mi povestească diferite întâmplări, la care el bineînțeles este amuzat. Ne cunoaștem de ceva vreme și am vorbit cu el și lucruri mai sentimentale, dar niciodată nu s-a purtat așa. Mi-a spus că este foarte ocupat, că nu are timp de el și de nimic altceva ( menționez că nu are nici bacul, nici examenul de a 8-a, nimic îngrijorător ). Eu cred că și-a găsit totuși pe altcineva, bănuiesc și parcă simt lucrul ăsta. Aș vrea să nu fie așa. Sunt cu moralul la pământ și nu am prietene atât de bune încât să le pot povesti aceste lucruri. Dacă fac asta, îmi vor spune " Nu știu, ok, îmi pare rău, vei fii bine " și cam atât. În rest își văd de distracția lor. Eu de obicei sunt mai lăsată pe ultimile locuri, în spatele tuturor. Eu chiar nu vreau să renunț la el, e o persoană prea minunată și avem multe în comun. Nu e genul ăla cu fetele de o zi pe alta, a demonstrat asta.
Eu sunt o fire și foarte geloasă și mă supără că vorbește și cu o fată laughing O să scap treptat de această " frică de a pierde " prin trecerea timpului când voi căpăta mai mare încredere în el sau în oameni. Și cu toate că nu are " timp de nimic" cum pretinde, îmi spune că iese în oraș și bineînțeles că vorbim extrem de puțin față de cum vorbeam. Am văzut că vorbește cu o fată pe facebook. E frumoasă, e genul lui, sigur e și de treabă, s-au împrietenit acum puțin timp și au început să și vorbească.
Îmi fac extrem de multe griji, având în vedere că ne vom vedea cât de curând și sincer nu vreau să mai pun multe sentimente unde nu este cazul pentru că doare. Așa se întâmplă când intervine distanța. Iar când îmi spune că pleacă, stă offline cam 30 min. iar apoi intră și stă mai mult timp ( iar în acest timp mai iese și intră cam din 10 în 10 minute, nu stă cursiv să pot spune că a lăsat pc-ul/telefonul deschis ).
Voi ce credeți că s-a întâmplat? Oare să-mi fac griji și gânduri pesimiste asupra lui, asupra fetei? Aș vrea să mă ajutați cu niște sfaturi, poate scap puțin de acest pesimism și voi căpăta încredere în mine în primul rând
Vă mulțumesc, mai ales dacă ați citit până aici.
Ofer fundă.

12 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu am inteles daca el stie ca tu il placi. In plus, imi pari prea posesiva cand nici macar nu ai o realatie cu el. Nu cred ca ar trebui sa te agati cu atata disperare de el, pentru ca el poate te vede doar ca pe o prietena buna si atat.

| NH4OH a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Și el mă place, am menționat asta.

| speedY2 a răspuns (pentru NH4OH):

Din cant am citit si intrebarea si raspunsuri la alti si ale tale. Am tras ideea principala voi va scrieti doar pe FB si nu v-ati vazut niciodata?
Daca e asa nici nu trebuie sa pui la suflet sa iti faci rau.Nu ai de ce!

| NH4OH a răspuns (pentru speedY2):

Da, ai tras bine ideea, doar că ne vom vedea cât de curând, iar eu sufletistă fiind m-am atașat foarte mult de el, chiar și fără să-l văd face to face.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca nu are nici bacul atunci e un idiot notoriu. De ce iti pasa de un idiot?

| NH4OH a răspuns (pentru Cosmin86):

Pe mine nu mă interesează notele lui de la școală, atâta timp cât poate purta cu mine o conversație normală, destul de inteligentă și amuzantă, fără penibilități de copii mici. Da, pe viitor va da bacul. Nu înțeleg ce legătură are ce ai spus tu și ce am povestit eu.

| Jouliete a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa il lasi asa pana cand il vei vedea si ii il vei intreba ca ce mai face sau daca mai are vreo relatie, ptca nu stii prea multe despre el.Incearca sa afli daca el te place.( incearca sa nu iti faci prea multe iluzii bune sau rele) doar asteapta momentul in care il vei vedea.

| NH4OH a răspuns (pentru Jouliete):

Am menționat că ne placem reciproc. Nu este un oarecare prieten. Ne-am spus asta unul celuilalt, am împărtășit sentimente și tot felul de amintiri. Ne cunoaștem chiar bine. Aștept să ne vedem, și voi vedea.

| Clantza a răspuns:

Neata!
Interesanta descriere, "E frumoasă, e genul lui, sigur e și de treabă", dar fii sincera, parca iti vine sa-i spargi o sticla de sampanie in cap cand o vezi. Sau de bere, ca-i mai ieftina xD
Lasand gluma la o parte, vorbeste cu el, spune-i ce simti si de ce te simti asa, intreaba-l daca a inceput sa tina la acea fata, ce anume s-a intamplat de v-ati distantat fata de cum ati fost inainte. Si spune-i ca acel "nu mai am timp" e bullshit. Doar ca sa-i vezi schimbarea la fata; daca iubesti pe cineva iti faci timp. Intr-adevar relatiile la distanta nu tin mult timp, oricat de implicati ar fi cei 2 in relatie. Daca devine evaziv o poti intreba pe acea fata daca se intampla ceva intre ei. Ai sanse mai mari sa afli adevarul de la ea, nicio fata intreaga la minte nu va dori sa fie cu un baiat care mai este cu cineva. Sau, daca ai o oarecare doza de siguranta, spune-i ca vrei sa iei o pauza sa vezi ce zice, dar poate fi riscant. Daca se intampla ceva intre ei sau se departeaza si mai mult la tine, sfatul meu este sa pui punct si sa o iei de la capat, deoarece acest moment de indepartare se poate repeta in orice moment si vei avea de suferit mai mult mai tarziu.
Acum faci cum consideri ca este mai bine pentru tine >big grin

| NH4OH a răspuns (pentru Clantza):

Eu sunt genul ăla mai retras și nu aș putea să fac lucrurile sfătuite de tine. Să o întreb pe fată, să-l întreb pe el. A fost de ajuns ce mi-a spus, că este ocupat. Mă las pe valul de plutire a vieții. Nu vreau să stârnesc controverse și să mă bag în ceva absurd ( pentru cei 2 ), având în vedere că eu cu el nu suntem ( încă ) într-o relație. Nu vreau să mă cert cu el, probabil nu e nimic între ea și el, iar eu o să fac o ciorbă acolo cu el și-și va da seama că nu am atâta încredere pe cât s-ar fi așteptat. Îmi doresc să scap de gândurile pesimiste și de felul meu de a fi, negativist.

| Clantza a răspuns (pentru NH4OH):

Scuze, credeam ca prin prieten te refereai la iubit. Dar totusi nu ar strica sa il intrebi care mai e viata lui, cum sta cu fetele, intrebari pe care i le poti pune unui prieten fara sa para dubios, pentru a afla cateva indicii in legatura cu ce se intampla. Pana la urma ce ai de pierdut daca o faci? Un prieten? Prietenii vin si pleaca, nu asta e problema. Acum, din nou, depinde de tine daca doresti sa afli ce se intampla cu el, de ce se comporta diferit.

| NH4OH a răspuns (pentru Clantza):

Nu e un prieten obișnuit. Ne placem reciproc ( din câte ne-am vorbit ) și cred că încă mai suntem în perioada de cunoaștere, nu ne cunoaștem nici măcar de un an. Cred că el așteaptă să ne vedem, și mai rămâne un pas.