| Gipsy a întrebat:

Buna!

Am vazut la Tv ca pielea vedetelor de la subrat este foarte neteda, dar a mea, dupa ce ma epilez are niste "linii" albe.Cum pot face sa am si eu pielea asa?

5 răspunsuri:
| Coriii a răspuns:

Toate femeile vor sa scape de parul nedorit de pe corp, rapid si eficient. Sunt mai mult modalitati pentru a face acest lucru, fiecare metoda avand avantajele si dezavantajele.

Rasul : este cea mai rapida, simpla, si ieftina, metoda pe care o poti folosi atat in excursii cat si acasa. O poate folosi aproape oricine si nu presupune o indemanare prea mare. Dar minunea nu dureaza prea mult, dupa numai o zi apar varfurile firelor de par si piele devine aspra. Nu rade parul de pe fata, zona inghinala sau antebrat, deoarece parul va creste mai des, iar radacina firului de par se ingroasa.

Crema depilatoare : este o metoda nedureroasa, rapida si usor de realizat acasa. Cremele depilatoare dizolva firul de par de la suprafata, iar piele ramane neteda mai multe zile decat in cazul rasului. Daca ai pielea sensibila fereste-te sa folosesti cremele depilatoare, deoarece pot provoca alergii si iritatii. E bine sa faci un test de toleranta inainte sa foloseti crema. Pentru zona subratului si zona inghinala foloseste o crema iar pentru picioare o lotiune spary, o spuma ori un sapun depilator.

Electroza : desi te scapa definitiv de parul nedorit este si cea mai costisitoare metoda. Cum functioneaza practic? Se intruduce un ca foarte fin in interiorul firului de par iar printr-o descarcare de electrozi vasele de sange care hranesc firul sunt cauterizate. Pentru a putea inchide toate firele de par este nevoie de foarte mult timp, daca vrei sa luam picioarele ca exemplu, doar pentru o gamba este nevoie de 50 de ore, iar pretul se ridica si el.Metoda este cea mai dureroasa dintre toate. Acesta metoda este recomandata in cazul in care ai o zona mica de par de care vrei sa scapi sau daca ai un par foarte deschis la culoare.

Laserul : cu ajutorul laserului poti scapa de parul nedorit timp de 10 ani. Metoda este rapida si eficienta, firul de par este ars cu fascicole luminose, in numai cateva secunde. Daca contrastul dinte piele si culoare firului de par este mai mare fascicolul de lumina va depista si distruge firul de par mai greu. In general sunt necesare mai multe sedinte, cu pauze de 4-6 saptamani intre ele. O sesiune dureaza 20-25 de minute pentru zona inghinara iar pentru gambe intre 40-45 de minute.

Ceara : smulge firul de par de la radacina iar piele ramane fina 3.-4 saptamani. Durerea nu este deloc de neglijat. Poti lau o pastila de paracetamol cu 20 de minute inainte de depilare, te va ajuta sa treci peste durere. Metoda este contraindicata daca suferi de varice, daca pielea este ars de soare, sau daca esti in perioada ciclului menstrual. Poti folosi si ceara rece de unica folosinta. Nu aplica crema inainte de epilare, iar dupa poti folosi un ulei sau balsam speciale pentru calmarea pielii dupa epilat.

Aparatul electric: Este cea mai buna metoda de epilare, fara sa vorbim de ce definitiva. Metoda este dureroasa, dar mai putin dureroasa decat in cazul epilarii cu ceara. Aparatul smulge firele de par din radacina, iar acestea se regenereaza pe rand asa ca urmatoare epilare este mai putin dureroasa.Firele de par vor creste mai subtiri si vei avea piele in timp de 4 saptamani. Pielea trebuie sa fie curata, si este bine ca inainte de epilare sa faci un dus pentru ca porii sa se deschida, astfel smulgerea firului de par va fi rapida si mai putin dureroasa. sper sa intelegi la ce ma refer...
app vezi ce faci cu fundita aia :*

| IoanaEvelina a răspuns:

Ele se epileaza definitiv... exista aparate chatterbox bla bla...

la tv nu se vad toate imperfectiunile vedetelorwinking nu sunt chiar asatongue

| FineBroAndy a răspuns:

Pai poate fii de la deodorant, dar poate fi si din lipsa de bronz.Sunt 2 variante.Incearca sa capeti mai mult bronz vara cand mergi la mare sau...eu stiu.Sau foloseste un deodorant mai bun. Tu decizi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vedetela de la TV sunt date cu del si fel de creme L. O. L! gANDESTE -TE

| sarpe65 a răspuns:

Poti scapa de par cu uli de furnici e 100% natural si parul nu mai iese deloc http://www.okazii.ro/......a112635170