| Badrock a întrebat:

Bună! Am nevoie de sfaturile voastre, va rog! Sunt a 12 a pe științe sociale, am luat permisul de curând. Problema este ca am anxietate la școală, cand trebuie sa citesc transpir, mi se subțiază vocea și nu mai am aer. Și am început sa urăsc tot ce tine de școală. Am vrut sa ma las dar părinții nu sunt de acord. Nu înțeleg ca ma duc cu frica, tremur. Vreau sa fie fericiți sa termin 12 clase dar la mine nu se gândesc. Le-am spus iar răspunsul lor a fost du-te la școală ca nu mori. Vorbesc cu un băiat de 7- 8 luni, doar el mi-a fost alături și mi-a spus sa renunț dacă asa simt eu și nu pot face față. Și mi-as dori sa plec in străinătate cu el. O diploma de bac nu-ti garantează întotdeauna un viitor strălucitor. Eu nu vreau sa fac facultate. Le-am zis ca pot sa îngheț anul acesta și sa lucrez dar tot nu vor. Incă o clasa o pot relua în toată viața. Am timp. Faza e ca nu pot pleca ca nu am bani. Daca ma angajez în prima luna îmi trebuie bani de mâncare, chirie. E dificil. Oricum cu un simplu bac luat fără facultate nu poți ajunge de succes.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa-ti fie frica? Poti sa-i rogi frumos sa fie atenti ca ai o problema si nu ai vrea sa ratezi din cauza asta ultimul an de liceu.Inainte de orice respiră adanc si vei capata incredere in tine.Nu fi iepuraș fricos.Seara umpleti bine plamânii cu aer proaspat si a doua zi incepe-o ca pe prima zi din viata ta.Un an trece repede.Nu trebuie sa-ti fie rusine de nimeni ca ai problema asta.Si mai ales nu merge pe ideea ca vei dezamagi pe cineva sau ca trebuie sa fii perfecta.Toti suntem oameni si avem slăbiciunile noastre.

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si ce stii sa faci daca ai pleca in strainatate cu el?
Ai incredere sa mergi cu el, in alegerea unui loc de munca pentru tine? Acolo in strainatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fost in stare sa inveti pentru a-ti lua permis de conducere, sunt convisna ca poti sa inveti si pentru scoala, doar ca nu ai chef.
In acest caz, parintii tai au dreptate sa nu te lase de capul tau si sa-ti ceara sa mergi la scoala, sa termini macar un amarat de liceu, fara de care nu te poti angja nicaieri, poate ca necalificata pe la matura, gunoie si gradini de zarzavat.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

Da, mai bine tăceai
Nu e ca nu vreau sa merg dar problema pe care o am ma împiedică. Dacă ai trai cu anxietate zi de zi sa vezi cum e mi-ai da dreptate. Dacă era sa ma las ma lăsăm de mult. Dar am încercat sa mi înfrunt teama și nu pot

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Teama de invatat si de mers la scoala NU ai, si asta TOCMAI ai dovedit-o prin luarea luarea examenului de soferie, asadar nu esti decat lenesa/puturoasa si nu vrei sa inveti pentru scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai fetita, invata sa vorbesti frumos ca nu ne tragem de sireturi si nu ne jignim, mai ales ca am de 3-4 ori mai mult varsta ta!
Rusine parintilor care nu sunt capabili sa te educe, hala vocabular de mahala!

Pune mana serios si invata ca de eram maica-ta nu-ti permiteam nici sa dai de pemis, odata ce estu putoare si nu vrei sa inveti.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

Dacă tu ma jignești și ma faci leneșă vrei sa-ti zic sărut mana?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Acesta este adevarul si nu ar trezbuii sa te supere, fiindca AI DOVEDIT ca poti invata cand ai luat permisul, dar acum dovedesti ca NU VREI sa inveti.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

Dacă nu înțelegi ce înseamnă anxietate nu mai comenta
Am cerut niște sfaturi sa ma ajute cei care știu prin ce trec nu persoane care au 0 cunoștiințe

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Anxietatea psihica nu-i responsabila de lenea la invatat, dimpotriva, multi copii se afunda in carte si exceleaza la scoala desii au anxietate sociala si refuza sa socilizeze cu alti copii.
Lenea NU este anxietate!
Tu chiar nu pricepi nu?
Ai odvedit ca poti sa inveti cand ai invatat pentru pemris, dar acum cand trebuie sa faci acelasi lcuru pentru scoal NU VREI.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

L-am luat cu 25 de puncte, dar este o diferență
Atunci când înveți pentru permis nu ești înconjurat de lume

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Nici cand inveti ACASA pentru scoala NU esti inconjurat de lume!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Pare ca tu ai iubit si nu mai ai chef de invatat din cauza lui... ca d einghetat anul la licue NU este posibil, odata ce renunti la el, te mai poti inscrie doar la seral si atunci vei face 13 ani.
Deci fugi de carte dar vrei s amai pierzi inca 2 ani....cand?
Lasa baietii in pace, ca se pare ca asta este realitatea, nu mai ai chef de invatat din cauza lui si a ceea ce-ti baga in cao cu munca afara.
Ca necalificat ce crezi ca vei muncii afara?
Spalat mosi si babe la fund?
Nu, chiar nu glumesc cum cele ca tine nu inetelg realitatea si sarcificiul parintilor si fug dupa primul baiat care le incanta, renunatand la terminarea educatiei de care depidne toata viata si cariera ta.

| Badrock explică (pentru Violleta2022):

Mai citește prin comentarii ca sfaturile tale nu m-au ajutat
Dar ca idee cunosc multi chiar și din familia mea care au bac facultate și lucrează în Italia la fabrica
Nu totul se rezuma la o diploma de bac
Mulți oamenii au succes și fără 8 clase
Nu încurajez eu asta dar... asa este
Da vb cu băiatul asta de 8 luni
Dacă eram asa îndrăgostită puteam sa ma las de mult de scoala deci iar vb în necunostiinta de cauza
Fiecare are problemele lui
Dacă tu nu știi ce presupune sa ai temeri, anxietate asta nu înseamnă că ceilalți nu au
Și ca putina cultura generala îți spun că există anxietate sociala
Dacă unii ca tine nu ar mai judeca un om aiurea poate eram intr-o lume mai buna
Dar societatea doar știe sa critice, sa arunce cu vorbe urate
Le mulțumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi
Dar dacă era vorba de lene doamna draga nu mai ajungeam în a 12 a
Asta e
Și o sa îmi rezolv problema asta
Dar ca sfat mai bine ti-ai șterge TPU
Aici ajuți, nu critici
Sa ai o seara!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Badrock):

Mai fetita, incerc sa te ajut sa intelegi ca lenea si barbatii nu te ajuta sa-ti termini educatia si scoala, ca vei regreta enorm foarte curand decizia luata azi, sa renunti la scoala si sa pleci in strainatate, fara nici o educatie completa si fara un viitor profesional.
Parintii tai sunt singurii care te iubesc cu adevarat si-ti doresc binele, asculta-i ca nu vei ajunge rau!
Tu faci parte din copii incapatanati si limitati care trebuie sa dea de greu sau rau ca sa realizeze unde au gresit.
Ma rog, fa dupa cum te taie capul si adu-ti aminte de mine si de sfatul meu realistic, care azi nu-ti place, fiindca esti un copil razgaiat care refuza sa accepte adevarul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Anxietatea aia e normala si se vindeca la scoala, nu se produce acolo. Vei ajunge in situatii similare pe viitor, si iti va fi mult mai rusine atunci, decat acum, cand esti totusi un copil, inca.
Diploma de BAC poate nu te ajuta prea mult fara facultate, dar 11 clase sigur nu vor fi suficiente nici pentru a te angaja la Carrefour sau vreo benzinarie.
Stiu ca acum vezi strainatatea ca pe o scapare spre viata usoara, dar crede-ma ca nu e asa. Nu poti face munca de jos toata viata. Un job in agricultura inseamna 10 ore pe zi de luni pana sambata, eventual 8 ore si duminica. Conditii de cazare naspa, in locatii izolate si colectiv nasol.
Iubitul tau e o influenta proasta, nu e in stare sa se gandeasca la efectul pe termen lung al deciziilor tale de moment.
Esti foarte aproape de a termina liceul, nu te arunca in oala prostilor asa, de fraiera. Scrii mult prea bine pentru a fi un agricultor cu 11 clase. Ai luat si permisul, deci nu esti vreo uscatura.
Salariul minim in Germania este undeva pe la 1200 de euro. Chiria 350-400 euro. Mancarea te ajunge inca 200-300 euro. Ramai cu 600 de euro de strans, adica sub 3000 de lei, si nu ai asigurare medicala in tara, daca de exemplu te imbolnavesti, sau ramai insarcinata. Nu ai nici indemnizatie de crestere copil, daca vii gravida de acolo.
Pe cand, daca esti fata desteapta si termini anul asta, te poti angaja in tara la munci mai ok decat agricultura europeana, cu salariu de 2500-3000 de lei in mana, plus toate drepturile sistemului romanesc (somaj, indemnizatie crestere copil, asistenta medicala).
Pe piata muncii nu valorezi mai nimic la 18 ani, termina-ti scoala si eventual fii mai atenta cu gagiul tau, ca te impinge sa iei decizii fara cap.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu zic sa termini cele 12 clase și sa dai Bacul. După, peste câțiva ani vei regreta ca nu ai facut-o.
Când trebuie sa vorbești, fa niște exerciții de respirație, tine un pix sau ceva in mâna când citești ca sa îți distragă atenția.
Vorbește cu psihologul școlii sa facă ceva psihoterapie cu tine dacă ai tai nu au posibilități de psihoterapie cognitiv comportamentala la un psiholog dintr-un centru.
E păcat sa ratezi o șansa la o cariera buna sau sa faci ceva intr-un domeniu care îți place. Încearcă sa cauți soluții pentru problemele tale. Anxietatea nu dispare dacă scapi de școala, vei continua sa o ai la munca si tot așa. Mergi și caută soluții. Dacă e gravă cere și sfatul psihiatrului (nu se ocupa numai de nebuni cum e concepția, e ca și cum vorbești cu medicul de familie). Multa sănătate.

| Badrock explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc! Tot respectul meu cineva care înțelege prin ce trec!
Chiar îți mulțumesc

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă vrei să scapi de frică. Fi ignorantă si-ncrezută. Consideră că cei din jurul tău sunt în viață pentru a te sluji. inclusiv profesorii.
Nu renunța incă la scoală, Si iți spun de ce. Pt că e grea! Dacă termini cu succes școala asta grea. NIMIC nu-ți va sta in față vreodată.
PS. Prietenul tău zice ca tine pentru că vrea păsărică. Dacă te iubește TE AȘTEAPTĂ să termini scoala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietatea e o boală care o poti trata la psiholog.Eu sunt de parere sa termini a 12-a.Mereu te vei lovi de problema asta,si fara studii macar medii e nasol.
Inteleg si nerabdarea ta de a fi libera si a evada cu iubitul tau, dar eu cred ca e mai bine sa o lungesti cu psiholog, cu discutii cu profesorii sa nu te mai puna sa citesti ca ai anxietate, iei bacul si apoi esti libera ca pasarea cerului.
O sa vezi ca nici viata la munca in afara nu e roz, de multe ori e o iluzie.

| Badrock explică (pentru anonim_4396):

Multumesc din suflet. Dar mi-e frica sa vb cu ei. Nu cred ca ar fi de acord profesorii sa nu ma pună sa citesc. Sunt pe profil uman și altfel cum m ar asculta la teme, proiecte. E foarte greu chiar daca pentru unii e banala chestia asta. Mulțumesc ai dreptate

| Badrock explică (pentru anonim_4396):

Pai frica asta de a vorbi în public s-a instalat mau de mult. Din cauza neîncrederii în sine, sunt si timida. Iar atunci când trebuie sa citesc e parca un chin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Badrock):

Multi au timiditatea asta din frica de a nu dezamagi. Poate fi din cauza că in fata celorlati vrei sa pari foarte buna, si sa nu-si faca o parere proasta despre tine.Dar nu trebuia să lasi sa treaca timpul.Ar fi fost bine sa actionezi de cand a inceput frica.

Nici acum nu-i tarziu.Inainte sa citesti priveste in clasa la ceva ce iti da incredere, si imagineaza-ti ca esti singura la tine in cameră si repeti pentru oră.Eu nu sunt psiholog. Sper sa treci cu bine acest ultim an si sa gasesti macar un mic folos in cuvintele acestea putine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Badrock):

De ce sa-ti fie frica? Poti sa-i rogi frumos sa fie atenti ca ai o problema si nu ai vrea sa ratezi din cauza asta ultimul an de liceu.Inainte de orice respiră adanc si vei capata incredere in tine.Nu fi iepuraș fricos.Seara umpleti bine plamânii cu aer proaspat si a doua zi incepe-o ca pe prima zi din viata ta.Un an trece repede.Nu trebuie sa-ti fie rusine de nimeni ca ai problema asta.Si mai ales nu merge pe ideea ca vei dezamagi pe cineva sau ca trebuie sa fii perfecta.Toti suntem oameni si avem slăbiciunile noastre.

| Lexa08 a răspuns:

Sunt și eu clasa a 12 a și am avut același problme cam până anul ăsta, dar pe la începutul anului 2022 s-au cam terminat... oarecum de la sine. Aș putea zice că eram mai grav decât tine, nu eram în stare să mă duc nici la magazin să îmi cumpăr țigări sau o sticlă de apă, pentru că mă simțeam foarte anxioasă și o trimiteam pe prietena mea.
Și la școlă oarecum eram la fel. Am scăpat de chestia asta doar confruntându-mă cu problemel mele, chiar în mod involuntar.
Spre exemplu la liceu, profesorii au pus ochii pe mine pentru că învățam foarte bine și mă puneau foarte des să răspund, de exemplu profesoara de română se uita mă punea foarte des să răspund, și mereu când răspundeam aveam temele făcute sau știam răspunsul la întrebare. Și la un momentdat se uita la mine insistent când punea o întrebare și o citeam din ochi că așteaptă să răspund, așa că ridicam mâna că mă simțeam oarecum stresată de privirea ei și știam că oricum avea să mă pună dacă nu ridicam mâna.
Așa că dacă vrei să scapi de chestia asta trebuie să ai curaj, să ridici mâna mereu, până te obișnuiești și o să vezi că la un momentdat nu o să mai fie așa rău. Și nu o să ți se mai pară o chestie așa de înfricoșătoare pentru că o să fi obișnuită.
În caz că nu reușești apelează la un psiholog.

| Badrock explică (pentru Lexa08):

Mulțumesc frumos! Îmi poti da id tău? Sa vorbim mai multe doar dacă vrei.
În sfârșit am găsit pe cineva care ma înțelege 100%

| Lexa08 a răspuns (pentru Lexa08):

Cât despre frica de a intra în magazine și a vorbi cu oamenii în diferite situații tot la fel, întâmplarea a făcut ca la începutul lui 2022 să îmi fac un mic grup, și umblam mereu cu mașina, iar eu și prietena mea eram nevoite să mai coborâm din mașină când ne mai opream la magazin, ca să ne luăm țigări, suc și cu grupul ăsta ne-am plimbat, am fost la București, la Briza Dunării, la munte la Brașov și am întâlnit multe situații în care am fost nevoită să intru singură la magazin, să merg la restaurant să îmi comand mâncare, să plătesc bilete pe unde mai mergeam noi...

| Lexa08 a răspuns (pentru Badrock):

Sigur că vreau să vb, dar nu înțeleg ce vrei să zici prin id, nu prea sunt familiară cu TPU.