| Badrock a întrebat:

Bună.
Doar cei care vor sa ma ajute cu un sfat și sa-mi asculte povestea va rog sa cititi.
Sunt o fata, o fata foarte timida cu frica de societate (anxietate sociala)cine știe înțelege mai bine.
Sunt a 12 a pe profil uman (am ales uman fiindcă la mate sunt praf).
Dar am făcut o mare greșeală.
Problema este ca îmi este frica de profesori și colegi, dar cel mai mult sa citesc în clasa
Am vrut sa ma las de scoala dar nu m-au lăsat ai mei.
Sunt momente în care vreau sa ma sinucid (dar nu pot face asta fiindcă sunt conștientă ca mama si tata vor fi devastati) nu vreau sa le creez suferință.
Dar clachez, simt ca cedez din cauza unei scoli amărâte.
Bacul nu ma interesează dacă îl iau sau nu dar vreau diploma aia apărată de 12 clase sa nu ma angajez ca femeie de servici.
Vreau sa-mi termin școala dar efectiv mi-e frica cel mai mult de romana (acolo citim mai des).
Iau xanax, plang am slăbit mult, nu mai sunt fericita.
Singurul lucru care ma face puțin fericita e ca am luat permisul.
As vrea sa ma transfer la un liceu mai prost dar trebuia sa fac asta din vara cică acum nu se mai poate.
Am trăit 3 ani cu frica asta care se amplifica din ce in ce mai tare.
Nu zic ca nu îmi place romana am dat test și am scris 400 de cuv într-o ora și citisem cu o seara înainte lecția.
Nu sunt un copil destrăbălat, sa ma droghez sa beau prin cluburi, sa am anturaje proaste.
Nu fumez(știu ca mulți fac asta dar pot sa ma mândresc fiindcă nu m-a atras asta).
Sunt din Bacău dacă ar putea cineva sa ma ajute într-un fel sau care are o situație asemănătoare sa dea react.
Sunt sigura ca nu sunt singura cu problema asta.

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Esti mai introverta, nu e nimic rau in asta.Si eu sunt introverta prin temperamant, in adolescenta nergeam la cate o nunta si nu vorbeam nimic cu nimeni si ma simteam supernaspa cand ma intorceam.acasa?
M -a ajutat foatte mult sa ma accept pe mine sotul meu care a spus cand eram prieteni ca se bucura ca eu sunt introverta ca nu i-ar fi pmacut o sotie care sa vorbeasca la fel de mult ca el.
Gandeste-te ca poate si profa de romana era introverta in copilarie si se lupta si ea sa aiba curaj sa citeasca cu voce tare.
Daca ai luat permisul e semn ca se poate, e mai greu sa nu vorbesti prea mult si cand nu trebuie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ești singura. Ai nevoie de un amic, dar tu știi asta.

| Dismally a răspuns:

Incearca sa citesti acasa cu voce tare cat mai des, pe urma citeste in fata cuiva cunoscut - parintii spre exemplu, cu timpul iti va fi mai usor.

| Roger645 a răspuns:

1) Felicitari pentru permis auto, e o confirmare ca gandirea abstracta, memoria, atentia functioneaza bine. Putini iau din prima. Te subestimezi intelectual. La liceu e chestie de vointa, motivare...sa vrei. Si eu eram cam ca tine...dar bunicel la mate.
2) Poate 30% din oameni se blocheaza/ clacheaza mental cand trebuie sa vorbeasca in fata unei multimi. Deci e ok si aici. Peste 5 ani vei gandi altfel, desi esti tot tu. Iti vei gasi echilibrul.
3) Uita de sinucideri. Ai prins izolarea din pandemie si izolarea care a facut rau mental. Doar o glezna sparta+cartilagiu iti face viata praf si te doare la fiecare pas si nici cu $200000 nu o refaci. Mergi la un spital la traumatisme si te vei speria cata suferinta poate fi, daca te mai bantuie. Poti incerca ceva arte martiale iti dau incredere in tine si corpul tau, dar lucreaza si la mental. Ce sport iti place?

| BlueeRoss3 a răspuns:

Atunci când cineva spune "e doar o perioadă" să știi că are dreptate. Cand eram si eu in liceu in clasa a 11 a si a 12 a eram la fel, ma uitam doar in telefon si nu vorbeam cu nimeni in afara școlii, nu stiam sa comunic, ma uitam doar in jos si mergeam cu ochii in pământ, am dat la real si eram praf la mate, si am picat bacul de n ori până l-am luat. Toate astea sunt doar perioade nasoale, o sa treaca! Crede ma, stiu cum te simtit si e nasol însă o sa treacă, e varsta aia la care nu stii ce sa faci si pe unde să o apuci. După ce o sa termini liceul o sa te îngrijorezi ce faci cu viata ta, după ce o sa iti găsești o activitate care chiar să îți placă o sa revina totul la normal de la sine, e vorba doar de timp, încearcă să îți găsești o pasiune, învață să conduci, fa lucruri pentru tine, iar sinuciderea nu e o solutie. Cauta pe net meditații, invata despre manifestare, o sa te ajute, cauta pe tik tok sau Instagram pe Roxana Borz si urmareste câteva din clipurile ei sau alte persoane ce vorbesc despre manifestare, cred ca poti scapa de anxietate cu ajutorul ei, trebuie doar sa iti crești stima de sine si sa lucrezi la asta. Si mie imi era teamă să citesc in fata clasei, toate astea vin ca ai stima de sine scăzută si iti pasa de parerea altora, iti este frica de eșec, sunt doar niste programe toxice care ruleaza in capul tau si trebuie să le elimini.

| Badrock explică (pentru BlueeRoss3):

Mulțumesc frumos
Permisul l-am luat acum 2 săptămâni
Ma gândeam sa fac ceva sa trec peste anxietate, sa ma înscriu la niște cursuri
Efectiv când trebuia sa citesc în clasa simt ca în creierul meu se pune o bara de care nu pot trece.nu mi permite
Este o frica de a mea ce as vrea sa o înfrunt și dacă fac asta nu o sa mai am gânduri de suicid, și sper sa reusesc

| BlueeRoss3 a răspuns (pentru Badrock):

Si eu am trecut prin asta, este nasol, însă o sa treci peste cu timpul, cu timpul crești, nu o sa iti mai pese de lume, ba chiar o sa râzi mai tarziu de tine când o sa iti aduci aminte de toate lucrurile astea. Te simti nasol ca esti in fata clasei si toti se uita la tine, dar crede ma ca mai mult de jumatate de clasa nici nu iti acorda atentie? si daca o fac, peste o oră uita si ce ai zis. Nu le mai da importanta! În viața trebuie să ti se rupă?

| Laura678 a răspuns:

Bună, cu toții avem momente în care simțim ca cedam,imaginează ti ca ești doar tu atunci când citești și ca absolut nimeni nu o sa te judece.
Încrederea în sine e foarte importanta,trebuie sa fi mai indiferenta cu privire la ce cred ceilalți.
Nu uita un lucru, ești în anul terminal, după ce mergi la facultate dacă alegi sa faci asta, o sa scapi de oamenii respectivi și o sa poți sa începi totul asa cum vrei tu, trăind ca o persoana complet noua.

| Badrock explică (pentru Laura678):

Mulțumesc o sa încerc
Nu vreau sa ma las chiar dacă aveam tentative
Dar mai rezist un an sper
Va fi un an greu dar fix azi cred ca ma pune sa citesc la romana și am sa ma gândesc ca sunt doar eu în clasa mulțumesc frumos

| Laura678 a răspuns (pentru Badrock):

Nu ai pentru ce, cu toții trecem prin astfel de momente.
O sa fie bine intr-un final, ai sa vezi?

| Laura678 a răspuns (pentru Laura678):

Fără "?"*happy
Era doar o fata zâmbitoare pe care am încercat sa o pun.

| Amanda1 a răspuns:

Inteleg perfect problema ta, in primul rand: problema asta se rezolva si poti ajunge foarte repede la partea opusa, de la durere la placere, adica de la frica la chef sa vorbedti in fata clasei, am avut si eu exact asa o perioada lunga fara speranta si m-am schimbat de tot. metodele nu sunt grele dar trebui sustinere psihologica si a folosi CBT, expunere in mod treptat. cauta CBT pe google. si inca un sfat: nu fi perfectionista. daca ai sa te gandesti bine, problema asta este o Auto-pedeapsa. nu o sa lungesc mai mult, dar daca mai ai intrebari sau nevoie de sfaturi imi poti scrie la privat un mesaj. nu fi trista din cauza asta, 100% ca ai sa te schimbi!

| Badrock explică (pentru Amanda1):

Da mi în privat id tău de insta sau Facebook
Mulțumesc frumos

| Amanda1 a răspuns (pentru Badrock):

Pare ca nu pot sa iti trimit aicia mesaj privat, nu inteleg de ce, o sa incerc sa iti cer prietenie, poate asa