| SuperGiggle a întrebat:

Buna,as vrea cateva sfaturi in legatura cu ceva.Eu sunt la liceu, intr-un alt oras si nu ma pot obisnui deloc si nici nu imi place. Uneori plang ca nu ma pot acomoda si imi este si prea departe de scoala.Eu incerc sa ii conving sa ma lase sa ma mut la liceul de la mine din oras, nu numai fiindca este aproape de casa(fiind si acesta un motiv) dar si pentru ca mi-am dat seama ca mi-ar placea mai mult profilul(eu sunt eco si vreau filo).Am incercat sa le spun cum ma simt, dar nu ma inteleg.Nu vreau sa renunt, fiindca cred ca ma vor intelege la un moment dat. Inca incerc sa îi conving si sa le spun cum ma simt si sper ca ma vor intelege si lasa sa vin unde vreau.Cum sa îi conving?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de convins pe parintii, ci de posibilitatea legala sa te poti transfera, fiindca trebuie sa intrunesti anumite conditii obligatorii, impuse de Ministerul educatiei si Invatamantului:
- trasferurile se pot realiza numai la inceput de an scolar
- numai daca ai media egala sau mai mare cu a ultimului intrat
- numai daca nu ai note mici la purtare si toate mediile incheiate
- numai daca dai diferenta de materii de la un profil la altul.
- si numai daca mai exista locuri libere la acel profil

Inca ceva: ce te face sa crezi ca mutandu-te la un alt liceu vei nimenrii intre copii diferiti si nu vei mai plange?
Plansul asta este semn de razgaiala, fiindca vei putea plange si la alt liceu la fel de bine, doar pentru ca nu-ti place ceva.
Din pacate, va trebuii sa intelegi ca-n viata nu-s toate dupa cum vrem noi si ai nevoie sa te conformezi cerintelor legale si conditiilor in care traiesti.
Cum ai ajuns la liceul unde esti acum?
Nu cumva tu singur ti-ai ales acest profil?

| MarianaOltean1800 a răspuns:

Dacă îți e dor de casa de acum, ce o sa faci la facultate la 4 ore distanta de cei dragi? Totuși dacă nu ești fericit/a pe profilul de eco încearcă sa i convingi ca nu dorul de casa e motivul pentru care vrei sa îți schimbi liceul și profilul, nu as vrea să ajungi la liceu regretand ca nu ai făcut ce ti ai dorit. Dacă ești a 9 a ai face bine sa îi convingi cat mai rapid, dacă esti aproape de bac ...ai șanse sa nu l iei dacă te schimbi radical, dar totul e posibil. Numai bine!