Întrebare recomandată | LexieღLorraine a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre cat mai repede posibil va rog. Am intrat la un liceu foarte bun de care prima data cand am auzit de el nu mi-a placut dar apoi mi-am dorit foarte mult sa intru la el si am intrat, la profilul mate-info intensiv info. Recunosc ca la inceput, inainte de inscrieri la liceu multi m-au avertizat ca va fi dificil si eram constienta de lucrul acesta. Ei bine am ales acest profil pentru ca in scoala generala ma descurcam foarte bine la matematica si imi place mult matematica si informatica bineinteles, cu toate ca nu prea stiu cum e pentru ca nu am facut niciodata in generala.( astea toate fata de romana la care nu eram foarte buna).Ei bine am vazut chiar din primele zile cum este. Profesorii sunt ok si acesta fiind un liceu foarte bun au pretentii de la noi, sa invatam cum trebuie.Ei bine la inceput acum mi se pare foarte greu mai ales la fizica, mate si info. In ore (uneori) imi vine sa plang si sa regret ca am facut aceasta decizie si imi vine in gand sa ma transfer. Dar sincer ma gandesc si la parintii mei care au facut atatea sacrificii pentru mine ca sa intru la acest liceu iar eu acum nici macar nu vreau sa incerc sa ma acomodez.Sincer imi place liceul asta foarte mult si nu as vrea sa renunt la el dar uneori am senzatia ca nu fac fata. Oare pentru ca este abia a 3-a zi de scoala si nu am mai exersat la matematica sau alte obiecte de vreo 3 luni? Inteleg ca este mai greu pana ma acomodez cu liceul, colegii, profesorii si noul stil de predat dar oare voi face fata mai tarziu? Voi ce ziceti? Sa incerc sa invat mult mai mult sau sa renunt si sa ma transfer la alt profil, sau liceu? :'( Ma simt foarte prost in ultimele zile, nu dorm si plang noptile din cauza asta, daca nu ma voi obisnui? Va rog HELP :'(, ceva sfaturi? Scuzati daca am gresit ceva. :*:*:* happy!

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Stai linistita, cateva saptamani sau luni cand am inceput liceul mie nu imi placea deloc, tot plangeam, voiam sa ma mut. Dupa m-am obisnuit si a inceput sa-mi placa foarte multe, au fost 4 ani super, ma bucur ca nu m-am lasat influentata de primul impuls si nu am facut prostia sa ma mut. Eu sa zic sa faci si tu la fel, sa ai rabdare. Fii atenta la ore si o sa te obisnuiesti. In orice liceu ai fi intrat ti s-ar fi parut mai greu decat in generala, e normal sa fie asa.

| neutrino a răspuns:

Nu mai plange, eu am convingerea ca te vei descurca minunat.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru neutrino):

Wow primul raspuns lipsit de sarcasm. Meriti un oscar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei, iti intrii in ritm dupa vreo 3 saptamani sau o luna.E o chestie legata de obisnuinta, adica tu faceai chestii usoare la scoala cealalta iar la asta e mai greu.Eu iti urez bafta, daca nu poti sa te obisnuiesti nu e nimic, o sa inteleaga parintii tai si o sa te poti transfera, nu e nicio problema, stai flex! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, eu cred că e mai mult o chestie de obișnuință, stai pe acolo un semestru să vezi dacă te poți acomoda(că oricum în general nu te poți transfera până la vacanța dintre semestre din februarie.) Dacă și prin ultimele săptămâni vei mai simți că nu faci față spune-le părinților că vrei să transferi, te vor întelege că doar sunt păriții tăi ce naiba Dacă îți e greu e mult mai bine să te transferi că altfel îți cam faci singură rău, dar dacă chiar vrei să continui cu acest liceu încearcă să te strădui mai mult. Fă ce vrei tu nu ce vor alți de la tine că doar e viața ta și trebuie să ți-o faci cât mai bună.

| Danişor a răspuns:

Salut! nu mai fii trist o sa te descurci minunat! ai incredere in tine.Mult noroc happy

| TheMiningSheep a răspuns:

Eu suntla acelasi liceu din clasa intai laughing
Da...e liceu cu clasele 1-12 la arta.
Mai stai 2 saptamani, si vezi cum e.
Daca nu merge nici cum, dea...

| rares0iu99 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca a ta. Eu stiu doar ca nu trebuie sa iti faci griji. Si eu am intrat la un liceu bun. Materia se complica foarte repede. Poate ti se pare ca n-ai invatat ceva "intre" a VIII-a si a IX-a. Se trece la un nivel mult mai mare.

Aminteste-ti cand ai intrat in clasa I, sau in clasa a V-a. Primul an e mereu greu de acceptat. Te vei obisnui.

Sa nu-ti faci griji ca iei o nota micuta. Toti colegii tai vad acea clasa la fel ca si tine.

Trebuie doar sa incerci sa vezi acest an ca pe unul normal.

| qMadup a răspuns:

Uite cum e treaba. Eu sunt tot la mate - info. Ideea e ca nu e greu, e foarte greu. Mie nu-mi place excesiv matematica sau fizica... probabil nu m-am omorat cu ele deoarece nu am avut profesori extraordinari in gimnaziu.
Am venit la mate - info pentru facultate. Pentru ca ai mai multe oportunitati.
Cat despre materii uite cum e: fizica nu are de aface deloc cu cea facuta in gimnaziu, iar daca esti genul meu, sa intelegi un modul (capitol) abia dupa ce il termini, e mai greut, dar nu imposibil.
La matematica fac meditatii, imi dau toata silinta, pentru ca asa cum spui tu, daca am pornit pe drumul asta nu vreau sa renunt. Timpul trece repede, nici nu-ti vei da seama cand te-ai acomodat. Eu deja sunt clasa a 11-a si sincer, pe cat imi e de greu, nu m-as da batuta pentru nimic in lume.
La informatica ar trebui sa lucrezi in pascal si c++. Sunt programe de calculator. Vei lucra in ele. Am un profesor de info foarte inteligent. Stie foarte multe, dar pentru el, nu are pedagogie deloc, in schimb, invat si dau si eu ce pot. Daca e cazul le tocesc si aia e.
Nu am nici un sfat pentru tine. Eu am ramas aici desi am avut multe momente cand era cat pe ce sa clachez. Ajungeam acasa extenuata si efectiv plangeam, dar nimic nu e imposibil daca esti determinata. Daca totusi simti ca asta este peste puterile tale, stai un semestru, vezi cum iti e si daca nu reusesti, vorbeste cu parintii. Explica-le situatia, spune-le ca ii intelegi si ca vei ramane la liceu, dar ai dori sa-ti faci transferul pe uman. Vei vedea, nimeni nu te intelege mai bine ca un parinte. Sper sa fii bine :*