| anonim_4396 a întrebat:

As vrea cateva sfaturi sincere.
Eu simteam ca sunt extrovertita, insa parerile celorlalti spun altceva.Ca as fi tacuta, si nu neaparat timida, dar ca nu socialiez foarte mult.Si am ramas mirata cand am auzit asta.Eu in copilarie eram genul de persoana foarte timida, retrasa, si am fost tina bullyingului la modul cel mai serios.Baietii isi bateau joc si de faptul ca sunt grasa, si lista poate continua.Parintii mei au fost foarte protectivi cu mine cand eram mica, nu ma lasau sa ies pe afara cu prietenii, din teama de a nu mi se intampla ceva.Acum,la adolescenta, nu am deloc intimitatea mea, intra si ies din camera in care stau de o mie de ori pe zi.Ma pun sa ma culc cand se culca si ei, si uneori chiar si la zece fix seara.Eu pur si simplu sunt derutata,sunt in depresie,deoarece lumea ma tot critica pentru ca nu fac nimic bine, si in ultima perioada de timp, mi-a scazut enorm increderea de sine.Fostul bff nu ma mai vrea deoarece ma considera opusul ei, ea fiind mai rebela de fel.Plus ca,sunt cea mai mare din clasa,si toti ma critica pe la spate cum ca sunt copilaroasa,si doi trei baieti fac misto pe chestia asta, cum ca de ce nu arat bine ca si corp, si de ce nu ma comport matur.Ma respect,si nu am ganduri sa ma reprosez pentru ceea ce sunt,dar pur si simplu oamenii ma ataca zilnic cu reprosuri,si stiu ca cateodata sunt incapatanata si nu accept realitatea, dar as vrea sa fiu mai sociabila si sa ma accept din nou pe mine insumi.Dar mediul in care ma aflu ma distruge enorm, si vin acasa plangand.Am 15-16 ani,dar nu mai suport,criticile din trecut ma adusesera la un moment dat la ganduri de sinucidere,dar mi-a fost frica sa incerc asta,insa am incercat sa ma sufoc intr-o seara,dupa ce parintii mei avusesera o cearta rea, si isi varsasera nervii pe mine, si fusesem criticata de cei de la scoala.Eu cand eram mica,eram comparata cu ceilalti,ca sa am grija de golani,ca sunt saraca si sa respect pe ceilalti pentru a nu se ajunge la conflicte,ca trebuie sa tac si sa merg mai departe cand ma jigneste cineva.

Va rog din suflet,poate ca par disperata cu acest mesaj, insa in realitate toate treaba asta ma afecteaza si am note mici la scoala, eu avand inainte premiu.Si sper sa nu ajung sa fac ceva rau, ca in seara aceea.

Răspuns Câştigător
| Demetrov a răspuns:

Vorbeste cu psihologul scolii. Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa iei totul pas cu pas, sa vezi unde gresesti tu, unde gresesc ai tai si sa porti o discutie cu amandoi. Lumea critica, dar niciodata nu incearca sa te ajute, nu merita sa faci o tragedie din asta. Cauta sa legi relatii de prietenie cu persoane care te accepta asa cum esti tu. Indiferent daca esti saraca sau bogata, niciodata sa nu taci cand o persoana te jigneste, nu te lasa calcata in picioare de nimeni.

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! "Timiditatea" ta se numeste anxietate si merge mana in mana cu depresia, care te "îndeamna" la suicid. Cu tratament, te vei schimba, ai sa vezi ca nu vei mai fi introvertita.

| MădălinaMaya055 a răspuns (pentru Donsavas):

Parintii mei nici nu o sa ia in serios si deabi ma duc la analize cand e...am gastrita si e un pic mai avansata.dar daca va fi vorba de psihiatru,vor incepe sa rada si cica nu vor avea bani, desii cand eram mica erau saraci, dar acum arunca banii pe ce vor ei, ca da, cand vine vorba de haine, deabi imi dau...as putea sa imi fac singura, sau sa discut cu cineva apropiat? in secret, fara sa stie ei.

| Donsavas a răspuns (pentru MădălinaMaya055):

Fiind minoră, ai nevoie de acordul lor sa mergi la psihiatru. Le spui ca ai gânduri sinucigase si ca ti se pare normal sa vorbesti cu un doctor. Dacă ești asigurată, Nu plătești nimic.

| aimullah123 a răspuns:

Bunaaa!
Oarecum cred ca trecem prin aceeasi chestie hehe
Iti las un mesaj in privat