| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dau la criminalistica. cel care rezolva crimele, investigheaza si urmareste exista meseria de detectiv criminalist? Cum as putea ajunge, adica la ce facultate trebuie sa merg, ce probe trebuie sa dau. Si vreau sa stiu in detaliu cu ce se ocupa. Aveti cunostinte in domeniu? Cat este salariul? Poti fi detectiv si politist criminalist?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi aici ce spune un criminalist:
http://www.criminalistic.ro/vreau-sa-devin-criminalist/
La noi nu exista detectiv criminalist, exista ofiteri de politie care se ocupa cu cercetarea penala, sub supravegherea procurorilor.