| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma ajutați cu ceva.Ma simt singură.Am 2 prietene cu care stau, restul sunt doar așa de umplutura fiindcă nu ținem legatura. Dintre acestea 2 una este doar la școală. Odată era o fata care a fost lăsată de copii fiindcă o considerau proasta.Si am început sa stau eu cu ea si de atunci prietenii care stăteau cu mine si nu o plăceau pe ea au început sa numai stea nici cu mine. Fata asta e mai mica cu 2 ani decât mine si face faze foarte nașpa gen spune chestii care nu is adevărate si când i spun ca nu are dreptate tine tot cu ea.Sau într o zi era la magazin si se certa cu mine ca ceva costa mai mult si doamna de la magazin a scanat produsul si i-a făcut o fata de aia laughing, sau ca in certuri ma amenința ca îmi spune secretele ce i ziceam eu, se cearta si se supăra foarte des, spune lucruri ce ma dor foarte tare gen ești slaba si mica si eu sunt așa cu forme.Am început sa fiu prietena cu ea desi eram sătula pana peste cap de toate astea. Acum i am spus ca face faze de copilaș mic si s-a enervat si mi-a dat block.Chestia e ca si eu am greșit si stiu si îmi cer iertare dar ea in continuare crede ca eu greșesc prea mult si ea nu greșește așa mult ca vede ca mereu îmi cer iertare.Pai is prea multe chestii de " îmi cer iertare " din partea mea pentru ca doar eu o fac......Si am avut încredere in fata asta.
Ce credeți voi in situația asta?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

O prietenie sincera se bazează pe înțelegere și încredere. Dacă va tot certați aceasta nu e prietenie. Poate ar trebui sa vorbești deschis și sincer cu ea despre ce înseamnă pentru voi o prietenie adevărată și dacă vezi ca e tot asa, mai bine cauți alta prietena. Nu uita ca un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Am si eu un prieten cu care mai eram in situatii de genul, bine nici chiar asa, dar niciodata nu-si cerea scuze, incerca sa dea vina pe mine, la comun, dar nu sa recunoasca ca e a lui.
Ideea e simpla, nu trebuie sa-ti mai ceri scuze, si ii spui cat se poate de clar ca nu poti lasa mereu de la tine, daca ea nu recunoaste cand greseste aia e, nu are rost sa ti o prietenie in care mereu trebuie sa lasi de la tine.
Daca se conformeaza bine, daca nu, fiecare pe calea ei.

| Adrian1555 a răspuns:

Nu te merita ca prietena, o prietenie trebuie sa fie bazata pe glume la care sa va simtiti bine amandoua, nu sa va bateti joc una de alta, sa va simtiti bine imp si tot asa

| Itzhic a răspuns:

Eu scap de oamenii care imi incurca viata laughing