| andreea2121 a întrebat:

Buna,as vrea sa ma ajutati si pe mine, sunt clasa a7-a cam micawinking dar trebuie sa fiu decisawinking va rog sa imi spuneti un profil pentru liceu..adika optam pentru mate-info.dar mi-e frica ca nu ma descurc si nu voi lua baculcrying din clasa a 7-a nu prea ma mai descurc la geometrie....va rog ce imi recomandatii... Fundita

3 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

Gandeste-te ce materii iti plac. Fiecare profil are materii care nu o sa iti placa. De exemplu: la mate-info ai zis ca nu iti place geometria, iti garantez ca nici informatica nu o sa iti placa pentru ca e foarte grea. Si matematica se face M1 care e si mai grea.
Pe Stinte ale naturii: se face multa biologie, chimie, fizica. La biologie sunt multe denumiri urate si la chimie daca nu inveti fiecare lectie la timp o sa te incurci si nu o sa mai intelegi nimic, dar matematica se face M2 care e mult mai usoara (se scot unele capitole).
La uman (filologie sau stiinte sociale, sunt cam la fel, dar la sociale se face mai mult istorie): Se face multa romana, engleza, istorie si geografie, logica si psihologie (care sunt destul de urate, mai ales psiho) din care dai si bacul. Lucrul bun aici este ca nu dai bacul la matematica, dar trebuie sa tocesti mult, pentru ca la istorie/geografie se da teza obligatoriu.
Acum depinde de tine ce materii iti plac si care nu. Eu ti-am enumerat aici toate avantajele si dezavantajele, cu am spus, nici un profil nu este perfect.

| lucian_2018 a răspuns:

1 stiinte sociale
2 filologie
3 protectia mediului etc.

| Acidutza a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine sa mergi la uman...sa fii sigura ca iei bacul