| TheCubeBoy a întrebat:

as vrea sa ma inscriu la liceu la un profil cu mate-info, problema este ca nu stau bine cu matematica ma mai descurc la algebra dar la geometrie canci.
spuneti-mi va rog ce faci mai exact la ora de mate la cest profil?
dau funda!

4 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

La liceu nu mai faci geometrie happy

| AlexeLup a răspuns:

In primul rand o sa ai cam 7-8 ore pe saptamana de matematica(M1) urmate de fizica (5-4 ore), chimie si biologie(2-3 ore).Mie mi s-a intamplat anul trecut cand am intrat in clasa a-IX-a sa dau peste un profil mate-info cu media de admitere 5, 77 la un liceu teoretic destul de bun, media mea de intrare fiind 8, 22 dar la fel ca si in cazul tau nu stau bine cu matematica si la sfarsitul anului acesta sa am surpriza ca am ramas corigent(vointa fiecaruia).Dar sfatul meu este sa nu intri la mate-info daca nu prea te ai bine cu matematica, este foarte greu.Cat priveste orele de mate o sa inveti lectii, lectii si iar lectii + o groaza de teme si abordari ale exercitiilor acasa, teste foarte grele si o multime de colegi care vor renunta foarte usor.Alege un profil care se potriveste foarte bine cu ce iti place tie sa faci. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| AlexeLup a răspuns (pentru AlexeLup):

Am uitat si de info si T.I.C de care se vor tine cont si la BAC

Răspuns utilizator avertizat