| Patrick_Maioș_1987 a întrebat:

Salut.
Am o intrebare pentru cei care sunt la mate-info.
Eu sunt pe clasa a 7-a si mi-as dori sa merg la un liceu mate-info
Dar ma tulbura un lucru.
La algebra ma descurc destul de bine, dar la geometrie nu ma descurc asa bine si prin faptul ca nu are cine sa ma ajute acasa cu temele le geometrie si de obiceil le fac in clasa (sau mai intreb pe profesor).Dar in fine ce as vrea eu sa stiu este urmatorul:La mate-info va fi multa geometrie...adica se bazeaza mult pe geometrie la mate info.
Multumesc mult de ajutor happy

Răspuns Câştigător
| mihionuț a răspuns:

Salut! Eu acum sunt clasa a IX-a si sunt pe profil de mate-Info. In gimnaziu si eu aveam aceeași problema. La algebra știam bine, dar nu reuseam sa inteleg nimic geometrie. Este bina ca ai un profesor care te ajuta, spre deosebire de mine care in fiecare an mi se schimba profesorul de matematica straight face. La liceu vei face algebra si trigonometrie, la trigonometrie nu este greu, doar trebuie sa fii foarte atent si vei intelege. Pana atunci mai spune-i profesorului sa te ajute la ceea ce nu înțelegi sau încearcă sa mergi la pregătiri. Eu am invatat acasa si a fost destul de greu, la scoală profesorul nu ne explica prea bine si am fost nevoit sa învăț acasa( nu am facut pregătiri, am invatat acasa, dar iti recomand sa te duci la pregătiri). Daca nu ai posibilitatea de a te duce la pregătiri spune-i profesorului de mate sa te mai ajute si încearcă sa inveti cat poti acasa(1 ora sambata si 1 ora duminica, daca ai mult timp liber poti incerca si in timpul săptămânii). Sper ca te-am ajutat. Baftă la învățat!

5 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Eu sunt pe profil mate-info. La geometrie in a 9-a vei face vectori. Nu pot spune pe care din cele 2 (alegbra, geometrie) se pune mai mare baza. Ele se studiaza in egala masura. Sfatul meu este sa vii la mate-info. Nu vei regreta. O sa inveti cu timpul si o sa iti umpli lacunele. Eu sunt la bilingv engleza cu toate ca nu vorbesc fluent engleza!

| liviu890 a răspuns:

Eu am terminat acum 3 ani la mate-info, nu imi mai aduc atat de bine aminte ce faceam in clasa a 9-a la matematica dar stiu SIGUR ca "matematica" era impartita in "algebra" si "analiza". Nu imi aduc aminte sa fi facut geometrie asa de multa la liceu. Poate am facut doar pe primul semestru in clasa a 9-a. In orice caz nu iti bate capul ca nu o sa ai geometrie la liceu, o sa ai analiza care e mult mai grea big grin

| Patrick_Maioș_1987 explică (pentru liviu890):

Sa speram ca ma prind mai bine de analize decat de geometrie big grin

| LG280 a răspuns:

Nu o sa faci geometrie la liceu.

| Patrick_Maioș_1987 explică:

Va multumesc tuturor de ajutor.Pacat ca nu va pot da la toti cate o funda.Cu toti m-ati ajutat sa ma calmez cu lucrul acesta happy