| Dennyydenisa a întrebat:

as vrea sa mi fac un abonament la sala, dar nu stiu prea multe despre cum ar trebui sa decurga un antrenament eficient. ma poate ajuta si pe mine cineva? imi poate spune cineva cum a fost experienta lui de incepator? laughing ce exercitii faceati, la ce aparate si cat timp sau seturi, etc

1 răspuns:
| Larissa04 a răspuns:

Am o luna de sala, si ce pot sa iti spun ca e nu faci mare chestie prima luna sa zicem.
Nu este o problema daca nu stii ce trebuie sa fac, cat si cum, este un personal trainer care o sa te ajute.
Uite, eu faceam 3 serii de cate 20, 15, 10 repetari sau depinde la anumite exercitii, mai grele, 10, 8 6 repetari.
Daca nu stii denumirea la aparate, scriu pe ele deci nu te preocupa, iar exercitiile se fac asa, partea de sus la care o sa lucrezi : piept
spate, umeri,biceps, triceps
Iar la partea de jos vei lucra : cvadriceps, biceps femural, gambe, zona lombara, abdomen.
Prima luna asa, vei lucra la aparate mai usuoare iar apoi vei mari greutatile, vei face altee exerciti la alte aparate sau la aceleasi dar diferite, mai complicat la explicat dar crede-ma e foarte simplu, mai simplu decat pare, adica inveti repede, nu este greu. Uite, poti merge cu cineva o sa fie si mai placut, eu spre exemplu merg cu fratele meu, el m-a ajutat prima lunabig grin, in fine, m-am lungit cu vorba.
Eu acuma, ti-am spus din experienta personala, acuma depinde de la sala la sala, poti faci mai multe serii sau ma putine, la inceput vei vi ajutata/indrumata, ma rog, iar dupa aceea poti face si singura, inveti tu big grin