| Tessa22 a întrebat:

Bună!
Aș vrea sa știu cât mai multe detalii despre liceul Octav Bancila din Iași și cred ca aici ma va ajuta cineva.
Vreau sa îmi spuneți tot ce trebuie să știu despre acest liceu, cum ar fi:cum sunt profesorii, colectivul (ținând cont de faptul ca eu vreau sa dau la arhitectura), materia (ce materii se fac la acest profil... daca este greu sau nu), căminul și cantina (detalii+preț), cum se face admiterea (pentru profilul de arhitectura), etc.
Va rog sa ma ajutați cu cât mai multe detalii.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Vrei cam multe.

| Ineedhelpguys a răspuns:

Buna, deci eu nu sunt la liceul acela, dar am o prietena care este acolo. Ca sa iti raspund, din ce mi-a zis prietena asta stiu: profesorii si colectivul sunt ok, prietenosi, deci nu te ingrijora pe treaba asta. La materie nu pot sa iti raspund deoarece ea este axata pe muzica, nu pe arhitectura, dar din ceea ce ne-au zis aici la Cantemir, o sa iti trebuiasca geometria acolo unde vrei tu sa dai(era logic asta). Da, aparent sunt dominante fetele, dar nu chiar in toate clasele cica. Ea sta in oras, deci in nu pot sa iti raspund in legatura cu pretul la camin, asta poti si tu sa cauti pe net. Iti dau un sfat totusi: presupun ca esti din republica sau de prin sat, comuna ceva, incearca sa scapi de accent(nu chiar in totalitate daca nu poti), dar nici sa spui la r (ăr) sau la f (ăf) pentru ca o sa fie nasol.
Sper ca te-am ajutat!

| Tessa22 explică:

Și mai e ceva...de obicei, clasele de la acest profil, sunt dominate de fete sau de băieți?