| adrianaaa_2176 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu cum sa invat la geografie... pur si simplu nu imi intra in cap nimica nu pot invata pe de rost...va rogg mult ajutati-ma

5 răspunsuri:
| Puf a răspuns:

Ia`o logic! Merge de fiecare data. Citeste lectia de mai multe ori si incearca sa dai sinonime frazelor, cuvintelor. Apoi incearca sa o retii! O vei retine deoarece iti vei aduce aminte de sinonime si va fi mult mai usor. Totul consta in logica. Bafta :*

| LaraDésire a răspuns:

In primul rand incearca sa nu fii foarte stresata/obosita sau distrasa de Tv sau calculator. Invata dimineata pentru ca retii mai repede, sau daca tot nu merge, incearca sa te gandesti la lectie ca la o poveste big grin

| SweetAngelCry a răspuns:

Daca ai tari, ia-ti atlasul in fata si incepe sa citesti fiecare tara si sa o localizezi pe harta. Fa lucrul asta de mai multe ori. Daca ai o lectie normala eu iti propun sa mai scrii o data lectia pe o foaie, dar in timp ce o scrii repeta cuvintele si propozitiile, astfel iti este mai usor.
Spor la invatat si sper ca te-am ajutat
Numai binebig grin

| Maiutza a răspuns:

Ia o foaie de hartie si niste carioci sau ceva de scris colorat. in timp ce inveti noteza'ti datele mai importante pe hartie cu carcioci de culori diferite. in timp ce scrii e posibil sa tii minte si sa iti intre in cap si poti sa tii minte pagina pe care ai scris deoarece e colorata. pe mine ma ajuta foarte mult si cand uit ceva imi aduc aminte ce culoare avea pe foaie si rasp corect.

Sper sa te ajute! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna adrianabig grin eu sunt a opta si am dat o teza...teza...naspa tezalaughing si am avut de invatat vreo 30 de pagini decaiet mic cu toti muntii si etc etc.si nu credeam ca pot retine dar am luat-o usor usor mi-am imaginat cum sunt asezate alea.am facut comparatii gen: meridionalii cei mai smecheri (cei mai masivi) si occidentalii cei mai saraci (cu altitudini mici) si mi-a mers.am lua 96 de puncte
succes!