| japou321 a întrebat:

as vrea sa stiu parerea voastra
https://www.youtube.com/watch?v=PjNEK2FMJEU?

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Schimba intro-ul, e destul de slab, poti foarte simplu sa incepi fara intro, nu-i o necesitate, uita-te la o gramada de vloggeri pe youtube sau gameri sau tot felul de persoane care se filmeaza, o buna parte nu au ca intro o bucata de vide, ci o replica, gen pewdiepie, jacksepticeye, etc.
Nu e neaparat nevoie de un video ca intro daca nu sti sa editezi suficient de bine cat sa faci un intro bun.
Rezolutia la video incearca sa o faci cel putin 1280 X 720, in primul rand pentru ca trebuie sa fie HD, daca vrei sa faci ceva pe YouTube nu te poti rezoma la 360p, si in al doilea rand pentru ca la rezolutia pe care ai ales-o tu, indiferent care e, video-ul nu se afiseaza pe toata fereastra implicita de la YouTube, adica ai pe margini niste parti negre, asta inseamna ca rezolutia este sub cea minima, adica 1280 X 720.
In timpul video-ului ori incepi tu sa vorbesti mai tare, ori dai muzica mai incet, sau mai bine le faci pe ambele, vorbesti putin mai tare, dar dai si muzica mai incet, pentru ca nu te intelegi mai deloc.
Nu stiu ce aveai jos, dar mereu te uitai, poate ca ti-ai scris acolo ce ar trebui sa spui, sau ai facut un script de pe care sa te iei cand faci video-ul, ceea ce este foarte bine.
Dar nu te uita constant acolo. Ai avut foarte multe cut-uri (nu mai stiu daca asa-i zice, nu ma mai ocup de editare video de ceva timp), ceea ce e destul de ok, dar incearca sa tai si partea in care te uiti jos, sau incearca sa n-o mai faci, arata ca si cum n-ai sti ce spui.
Iar dau exemplu o gramada vlogger care pastreaza "contactul vizual", daca-i pot spune asa, se uita in camera, si e ca si cum se uita fix in ochii tai, daca au nevoie sa se uite sa script, se uita, dar taie acea sectiune din video.
In rest, nu am ce spune legat de video.
Daca, consider ca raspunsul meu este... insultator, e problema ta, e o critica, constructiva de la cineva care are o experienta de mai bine de 4 ani pe YouTube ca si producator de continut si mai bine de 6 si de consumator, deci presupun ca stiu cate ceva (nu e nevoie de 60 de ani de consum de continut ca sa stii ce e bun si ce nu, altii au si mai multi ani ca mine si cred ca un video de 144p cu audio praf si calitatea continutul varza, e ceva la moda).

| japou321 explică (pentru MenInShadow):

Apreciez raspunsul, atata timp cat e o critica constructiva, deci iti multumesc.Calitatea originala e 1080p. Intro-ul e pentru putin contrast.

| William a răspuns:

Vorbeste mai tare si da muzica mai incet.