| ramo25 a întrebat:

As vrea sa va intreb ceva. voi chiar credeti in relatiile online? raised eyebrows big grin
Pe chat-uri sau pe mess? Credeti ca te poti intragosti de cineva pe mess? Am auzit multe cazuri de genu, si eu pot sa spun ca am vorbit cu un baiat pe care nu-l cunosteam. Aveam id`ul lui din schimb de liste. Si tot asa a durat cateva luni. Imi placea sa vb cu el, toata ziua ma gandeam la el, daca nu intra o zi pe mess imi era dor de el etc. Totusi nu cred ca simteam ceva cu adevarat pentru el, ca era doar asa. Astept parerile si sfaturile voastrehappy

Răspuns Câştigător
| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a răspuns:

Buna Ramo109...

Probabil se merita sa incerci o astfel de "relatie" doar daca esti convins/a ca acea persoana nu va avea cum sa te raneasca.Sunt foarte riscante. Poti pune suflet intr-o astfel de relatie daca esti mai naiv/a si celalalt sa isi bata joc de naivitatea ta! Nu pentru toti "relatiile virtuale" sunt respectabile!

Uite aici iti las un articol destul de interesant!

" Fara niciun dubiu relatiile online prezinta avantaje incontestabile.
1. Scutesti timp
Poti sa iti saluti iubitul si sa ai o "intalnire" hot chiar daca tu esti de fapt la birou. Poti discuta cate in luna si in stele fara a parasi camera ta si fara a-ti face atatea probleme pentru felul in care arati.

2. Selectie naturala
Iti e mult mai usor sa ignori (la propriu) persoane care nu se potrivesc cu tine. In viata reala iti e mult mai greu sa ii spui cuiva ca nu e genul tau, in vreme ce in online poti spune ce vrei fara a te teme de consecintele imediate.

3. Cunostiinte aprofundate
Nu ajungi sa cunosti pe cineva intr-o viata, insa online-ul iti ofera mai multe informatii, intr-un timp mai scurt, despre interlocutorul tau. Toate intrebarile legate de varsta, studii, trecut recent pot fi vazute dupa o simpla accesare a contului sau.

4. Oamenii destepti
Asta e unul dintre avantajele majore ale online-ului, te poti concentra mai mult pe inteligenta si coerenta celuilalt decat pe stilul lui vestimentar. Evident si look-ul conteaza, dar in online te poti amoreza mai greu de look.

5. Respingere? Next, please!
Un refuz doare mai putin in viata virtuala decat in cea reala. Daca un barbat ti-ar spune "nu mai vreau sa te vad" ai fi mult mai afectata decat daca afli ca partenerul tau virtual a inchis webcam-ul, nu?

6. Siguranta primeaza
Intr-un fel, relatiile online sunt mai sigure. Cel de "dincolo" nu o sa stie cine esti cu adevarat, unde stai si ce cont bancar ai.

Insa pe langa toate aceste avantaje, relatiile virtuale au si multe neajunsuri:
1. Nesiguranta la loc de cinste
De unde stii ca cel cu care vorbesti nu e un criminal in serie? Ce te face sa il crezi ca nu iti va face rau daca va intalniti? Cand decizi ca e sigur sa te intalnesti cu cel cu care ai vorbit atata vreme? Numai tu stii sa raspunzi la aceste intrebari si ar fi bine sa te gandesti de doua ori inainte de a da un raspuns.

2. Dificil de intretinut
O relatie virtuala poate fi destul de greu de intretinut, mai ales datorita incertitudinilor pe care aceasta le ofera. Nu vei afla niciodata daca esti singura si daca pentru el relatia voastra inseamna ceva.

3. Relatie, ce relatie?
Nimeni nu te va lua in serios daca spui ca ai o relatie virtuala. Cel mult vor rade si te vor trimite la un control psihiatric. Nu e amuzant, chiar deloc si o sa te deranjeze.

4. Dispusa sa faci schimbari?
Daca partenerul tau locuieste in Sidney si iti spune ca vrea sa va casatoriti, tu ce spui? Esti dispusa sa faci schimbari majore doar de dragul lui? Si daca da, crezi ca merita?

5. Provoaca dependenta
O relatie virtuala te va desprinde cu totul de relatiile reale cu cei din jurul tau. In scurt timp prietenii si familia ta se vor plange ca ii neglijezi si te vor acuza ca ai devenit dependenta de internet. Oare se inseala?

6. Dragostea costa
Desi pare free, dragostea virtuala implica niste costuri evidente: abonamentul la internet, telefoane internationale sau nationale prelungite, cadouri virtuale si timp pretios.

Numai tu poti decide daca iubirea poate trece din tastatura in tastatura! "

Te pup.Numai bine! Sa fi iubit/a 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。

3 răspunsuri:
| Yang a răspuns:

Logic ca te poti indragosti.Pe langa faptul ca exista riscuri cred ca exista oricum atat in realitate cat si virtual.Multe persoane s-au cunoscut asa, s-au intalnit, casatorit deci o sansa de a avea o relatie mai serioasa exista, numai ca nu toti sunt in stare de a avea o relatie asa sa recunoastem e foarte greu mai greu decat in realitate iar singuratatea uneori iti joaca feste crezi ca iubesti o persoana dar nu este asa ceea ce simti de fapt nu este iubire ci doar sentimentul ca apartii cuiva, e drept o astfel de relatie iti confera unele avantaje descrise mai sus dar niciodata nu trebuie considerat timp pierdut.Este o alta experienta si parerea mea ca dupa o relatie online caracterizezi mai bine o persoana, ce gandim e mult mai usor sa o spunem in scris, fara sa te ascunzi, mai liberatoriu decat inrealitate.In scurt timp realizezi ca te potrivesti la nivel intelectual cu o alta persoana, aveti aceleasi gusturi, hobby etc ceea ce in realitate necesita mai mult timp deci virtual in scurt timp stii totul ceea ce nu prea are farmec iar in momentul in care intervine rutina, cand ajungi sa vorbesti din obisnuinta, cand te indoiesti de ceea ce simti atunci deja este neplacuta situatia pentru ca te astepti ca celalalt sa te asigure, consoleze, sa fie acolo cand ai nevoie si realizezi ca doar in scris toate astea nu ajung.In concluzie ar trebui alternat atat chat cat si sa te vezi cu persoana respectiva in limita posibilitatilor pentru ca doar chat aduce dupa sine un eventual esec.

| virusalbviolet a răspuns:

Offf doamne... copy-paste... ii greu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum să te indrăgosteşti "online". Poţi doar să stabileşti un nivel de comunicare, ceea ce este necesar, dar nu suficient într-o relaţie. Un om poate fi cu totul altul în faţa calculatorului faţă de cum este în viaţa de zi cu zi. Pentru a te îndragosti cu adevărat trebuie să îl vezi "live", să vezi cum reacţionează in diferite situaţii etc. Cred că cei care se indrăgostesc pe internet au ca obiect al sentimentelor o simplă iluzie, o imagine formată de ei înşişi, nu o persoană reală. Până la urmă, iubim un om cu calităţi şi defecte, iar în faţa calculatorului tindem să vedem doar calităţile.