| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa vorbesc despre un anumit subiect.Eu am avut relatii, desi nu au durat cine stie ce, insa stiu cum e sa sufar din iubire.Am 17 ani jumate.Mama si tata cred ca nu sunt capabila la aceasta varsta sa am relatie,ca o sa imi stric notele,desi cand aveam, eram premianta sau daca nu eram in relatie, vorbeam cu cativa baieti.Acum,nu mai fac nimic din astea doua,mi-am restricitonat viata sociala si multe alte planuri,dar a fost cea mai mare greseala(am facut asta o luna de zile)si am luat note proaste, crezand ca poate imi fac bine. Ei considera ca viata mea pana la bac este invatatul, ca sa ies cu brio, mie implantandu-mi-se prostiile astea in cap.Am vazut ca dimpotriva, restrictionandu-ma, fac mai mult rau, iar ei considera ca sa imi caut dupa 19 ani(cand termin) si sa ma casatoresc cand vreau.Problema insa este ca sunt exigenti, mi-e frica sa nu ma prinda ca ma imbratisez cu un baiat, fie ei sau vecinii, pentru ca ma cearta.Sau daca am relatie, iar la fel.Mi-e rusine fata de ei sa le arat ca m-am maturizat destul de mult, ei ma considera un copil, la cum se comporta cu mine...Am intrebat-o odata pe mama,ca tot ea zicea ca nu vrea sa imi fac, ca cica "nu vrea sa sufar", iar in gandul meu"daca-i si ca am suferit acum mult timp si m-am invatat si nu ma mai atinge nimic asa usor".Cum as putea sa le arat ca sunt o persoana de 17 ani matura, pentru ca pur si simplu se incapataneaza si nu inteleg asta si ma ameninta ca imi confista telefonul, ori ma obliga sa dorm la ora noua seara, cand se mai intampla sa adoarma si ei.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da de ce trebuie sa le dovedesti lor ceva? Cum ai avut relatie pana acum poti sa ai si de acum daca va fi cazu. Daca apare cineva mega special in viata ta cu care ajungi sa ai ceva de durata, le poti spune atunci.

| Andreeush a răspuns:

Nu e de ajuns sa vorbesti cu ei si sa le zici ca esti o persoana matura la varsta ta. Trebuie sa le demonstrezi cu fapte asta. Invata cat mai bine, sa fie mandri parintii tai de tine si o sa vezi ca isi vor schimba atitudinea. Trebuie sa le arati ca daca apare un baiat in viata ta nu o sa se schimbe lucrurile in rau.

| ibaal a răspuns:

Sa stii ca ei au trait alte vremuri. La baza nu au decat bune intentii.
Intr-adevar scoala este foarte importanta, cu tot respectul, la 40 de ani,fara scoala, n-o sa-ti mai arda de imbratisari daca abia iti vei castiga existenta.
Pe de alta parte, iti inteleg hormonii adolescentei si dorinta de cunoastere. Numai comunicarea poate rezolva aceasta diferenta de opinii. Continua sa iti vezi de studii, discuta cu ei si stii cum e... fapte, nu vorbe...atunci vor vedea ca tu ai dreptate si vor intelege!
Succes:*

| devilshelp a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie serioasa cu amandoi, fie doar cu cel care te intelege mai bine. Prinde-i intr-un moment cand nu au treaba si sunt relaxati. Promite-le ca baietii nu iti vor afecta cariera cu nimic si ca din momentul in care observi ca ceva devine toxic te desparti de el

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! happy Sa fi asa cum esti si asta e suficient, prin simpla ta existenta.Eu cred ca esti o persoana foarte inteligenta, dupa felul inc are te exprimi in scris. big grin Gasesti tu o solutie.Iesi in secret daca nu vrei sa-i ranesti, sau daca nu ia-ti inima in dinti si spune-le ceea ce crezi!winking Orice ai face, nu gresesti si tot timpul vei avea dreptate.Mult succes! tongue Funda?