| Baddiexoxo344 a întrebat:

Buna, as vrea sa vorbesc un subiect mai deranjant pentru mine.As vrea daca puteti sa imi dati sfaturi sau sa ma încurajați. Sunt elev si am niste parinti Ok. Problema e cu tatal meu, parca incepe din ce in ce mai tare sa inebuneasca (poate pare amuzant dar este foarte stresanta aceasta chestie) noi nu ne descurcam de minune cu banii dar nici nu stam pe fir de ata. Ma deranjeaza ca nu lupta pentru mine,nu il intereseaza este rau cu mine (nu ma înțelegeți gresit nu consuma acool nu fumeaza si nu este agresiv decat uneori dar se intampla rar) pur si simplu este obsedat de lucruri vechi de la gunoaie sau pur si simplu vechituri. Devine nervos daca ii spun ca arunc ceva. Tot balconul este plin de prostii. Tine mai mult la prostiile lui decat la mine si mama. El a fost operat de tumora cu mult timp in urma si la ultimul control la care a fost a zis medicul ca este foarte bine si s-a vindecat. Dar mi se pare ca pe zi ce trece devine din ce in ce mai pierdut,nervos, rau. Eu nu il stiam asa Adica este o fire foarte calma care nu zice nimic niciodata. Ne menținem din salariul mamei si din pensia lui. Nu face nimic, nu merge la munca. MANANCA ENORM DE MULT SI DACA NU SUNT ATENT IMI MANANCA SI MANCAREA MEA. Si nu mi se pare Ok sa consumam mult pe mancare in fiecare zi. Pur si simplu nu aduce nicio bucurie in casa. Inainte mai facea ceva prin casa dar acum dezinteres total …. Stiu ca nu este Ok sa imi expun viata pe net dar nimeni oricum nu ma cunoaște asa ca….

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Stai linistit/a, aici toti sunt anonimi.Dar de ce aduna tatal tau acele lucruri? Planuieste sa faca ceva cu ele? Sunt multe persoane care fac la fel dar nu lasa totul acolo sa prinda praf, ci se ocupa eventual de ele, in timp ce unii doar aduna si tot aduna pana isi ingroapa casa in obiecte/deseuri, fiindca au dezvoltat ocd.E o boala care apare de obicei in urma unei traume, iar chestiile adunate aduc confort prin efectul psihologic de utilitate, care in realitate nu prea exista (in engleza le zice hoarders). Chiar daca el are idei si incearca sa demonstreze ca nu trebuie neaparat sa fii angajat pentru a fi util, cel mai probabil nu are energia, motivatia necesare? Daca e inceput de ocd e foarte aiurea, ar trebui sa o pui in garda si pe mama ta.Nervii sunt cel mai probabil de la faptul ca nu se simte apreciat destul.Cam asa este si tatal meu, plus ca dupa o varsta inevitabil iti pierzi rabdarea si ai mai des izbucniri de furie. Vorbeste cu tatal tau atunci cand e in toane bune, spune-i ca te simti de parca el tine mai mult la acele lucruri.

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Uite care e ideea
Cred că mai toți avem pe cineva în familie sau cunoaștem pe cineva care e fix ca tatăl tău, adică să adune chestii inutile "că poate i-o trebui".
Nu, nu e așa.Ma uit la bunicii mei, aceeași chestie ca la tine, câteodată mă uit,zici că le-o adus apa cat de multe-s,m-am și certat cu dânșii de câteva ori,însă tot ca ei fac.
Nu m-ar deranja daca acel lucru AR FI ȘI DE FOLOSINȚĂ,nu doar SA STEA ACOLO pentru că,pe lângă faptul că ocupa inutil spatiu,mai și apar probleme din cauza lor sad
Nu prea ai ce-i face,de la o vârstă oamenii care nu-și antrenează mintea,mai ales,ajung sa dezvolte probleme de ordin psihic,că na,creierul fiind un mușchi,are nevoie de activitate pentru a fi în forma,dar daca tu ești ocupat să mai aduni ce-o aruncat vecinul, atunci fi sigur că mintea ta o va lua pe ulei.
Sfatul meu e să îl lași în pacea lui și tu să îți vezi de școală.
Exclus căsătoritul de tânără happy
Mai bine înveți, pleci de langa ei la un moment dat și îi lași în pacea lor, altceva nu ai ce le face și știi de ce?
Daca le reproșezi multe chestii o vor lua ca ceva ofensator și îți vor zice "Pe aici e ușa puiu meu, descurca-te daca nu-ți convine", din moment ce la voi ar renunța și la gunoaiele acelea nusad
Îmi pare rău, dar chiar nu te pot ajuta mai mult sad

| Baddiexoxo344 explică:

Aici nu il insult dar suntem in 2023 si pot spune ca nu cred ca ti-ar placea sa ai chiar toate cacaturile in casa…. In loc sa modernizăm casa o facem sa para învechita. Iar cand spun ca toate cacaturile chiar toate…. Pana si paharu de iaurt il spala bine si il pune la loc

| dullcat a răspuns (pentru Baddiexoxo344):

Inteleg ce zici.Si eu fac asa, clatesc ( e suficient clatirea cu apa care ramane dupa vase, nu spalare) recipientele de la mancare insa prea putine le pastrez, majoritatea le duc la containerele de colectare selectiva.Am unele caserole de la inghetata sau galetuse de la smantana care prind bine la bucatarie, poate mai dai cuiva niste oua, fructe sau o prajitura ceva.Dar in rest, chiar ar trebui facuta o diferenta clara intre ce e util si va fi folosit vs. ce poate fi util dar nu va ajunge sa fie vreodata utilizat in casa sau in viitorul apropiat, cu destinatia finala, evident, cosul de gunoi. Daca tatal tau a trait in perioada comunista e drept ca si asta e un factor care il influenteaza, probabil pe ideea,, nu prea stam asa bine cu banii dar putem economisi prin refolosirea a numeroase obiecte''.

| Baddiexoxo344 explică (pentru dullcat):

Nuuu,nu a trăit in perioada comunista. Dar zic doar ca e super enervant si cand zic ma refer la cutia de iaurt mica aia de plastic de unica folosință. La galetusele de smântâna sunt de acord si eu dar na.