| anonim_4396 a întrebat:

azi la educatie fizica o eleva spune: "Domnule, eu nu am putere pentru a face acest exercitiu!", unde profesorul i-a raspuns: "Nu-ti trebuie putere pentru asta, ci minte."
Imi spune-ti si mie la ce s-a referit, oare intr-adevar pentru a fi buna la sport trebuie sa fii destept sau s-a referit la faptul ca doar cei destepti fac sport, adica ii duc capul de a face sport pentru a fi sanatosi, sincer poate are dreptate, dar oricum vreau parerea voastra vizavi de aceasta. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| ProfDeMate a răspuns:

Draga Iccecrim,
Profesorul de sport are dreptate! Pentru a face exercitiile sportive ne folosim membrele ca si parhii care amplifica forta aplicata. La acest lucru se referea profesorul de sport. Sportivii de performanta invata cum sa aplice legile fizicii in probele pentru care se antreneaza si efectele sunt notabile. Sper ca raspunsul este suficient de explicit. Numai bine!
Prof De Mate

1 răspuns:
| Nero a răspuns:

Depinde despre ce exercitiu este vorba. Daca chiar este imposibil de executat fizic, atunci nu ai ce faci insa daca este un exercitiu care tine de curaj cum ar fi saritul la capra, atunci are nevoie de incredere in sine.