| Cristina_2984 a întrebat:

Azi trebuie sa merg dupa buletin(am implinit 14 ani acum 2 saptamani)ce acte trebuie sa imi duc cu mine? Si ma pot duce singura?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Obtinerea CI la implinirea varstei de 14 ani:

-Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate (se solicita la Serviciul de Evidenta a Persoanelor)
-Certificat de nastere (original si copie)
-Actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau reprezentantului legal, cu care se face dovada domiciliului
-Timbru fiscal de 1 leu
-Contravaloarea eliberarii cartii de identitate (7 lei)

| mona a răspuns:

Nu ti trebuie nici un act.pur si simplu ii spui numele si gata, iti da buletinu[si poti merge singura]