| andrada a întrebat:

Cand o sa inceapa scoala eu o sa stau singura in banca sad si nu stiu ce as putea sa fac. Profii mai intarzie si eu ma plictisesc sa stau asa aiurea pe scaunul meu avand in vedere ca nu am cu cine sa vorbesc. Ce as putea sa fac? Ma gandeam sa desenez dar colegii o sa spuna ca sunt ciudata laughing eu nu sunt genul mai timida si nu-mi place sa fac "prostii" ca ceilalti colegi. de obicei stau in banca mea si imi vad de treaba nu alerg prin clasa sau asa ce ceilalti colegi.

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Cam asa sunt si eu la scoala, vorbesc doar cu 2-3 persoane din toata clasa, insa nu pot spune ca sunt timida, ci nu am nicio treaba cu ei, fiecare are un "grup" al lor si asa mai departe. Cand nu vorbesc cu colega mea de banca, citesc o carte, uneori desenez (la mine nu se uita nimeni ciudat daca fac asta, si oricum nu mi-ar pasa), ascult muzica la mp3 sau ma joc pe telefon. Poti incerca una din astea, daca doresti, iar daca cineva se ia de tine din cauza asta, ignora-i.

5 răspunsuri:
| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Pai incearca si tu sa te imprietenesti cu mai multi colegi.E frumos sa ai prieteni cu care sa te intelegi la scoala.Nu stiu in pauza, cheama o colega pe hol, la chiosc, intra in jocurile lor si asa va veti imprieteni...Si cu prostiile,au si ele rolul lor laughing) E normal sa mai faci si cate o prostioara, doar asa e la scoalalaughing) Bine, nu sa fumezi, sa te droghezi sau altceva... Apropo, ce clasa esti?

| LifeIsColour a răspuns:

Buna andrada, pai in primul rand a fost alegerea ta sa stai singura in banca sau cea a dirigintelui? Stai linistita, nu esti singura care sta singura in banca, si eu am colege care stau singure.In mare parte, nu prea ai ce sa faci ca sa nu te plictisesti dar sa stii ca varianta ta cu desenul este foarte buna si nu iti fa griji de ce or sa spuna colegii tai, ciudatA te vor considera daca faci lucruri...ciudate,nu daca desenezi.Si eu mai am unele momente cand desenez prin clasa, atunci cand nu am altceva mai bun de facut.Cu siguranta cand vei incepe scoala si vei incepe sa dai teste...etc va trebui sa iti faci timp sa citesti si cum tu iti faci probleme ca te vei plictisi poti citi atunci cand nu ai ce face.Pa-pa!

| stefioctavia a răspuns:

Pai andrada, poti sa te duci pe la ei pe la banca si sa incepi sa deschizi un nou subiect...adica sa vorbiti despre ceva, daca nu, cauta diferite activitati care sa le faceti impreuna cum ar fi sa ii chemi la banca ta si sa le spui sa nu mai faca prostii, si sa cititi ceva, jucati ceva.

| ionutzalexo a răspuns:

Fi mai tupeista intra in jocurile lor dar nu intrece masura

| Alejandrita a răspuns:

Pai spune-i dirigintelui/dirigintei sa te mute cu cineva in banca sau daca nu pana ce vine prof. la ora poti asculta muzica la casti sau iti poti citii lectia. Sper ca te-am ajutat!