| lazarsergiu a întrebat:

Care stiti cum se face admiterea un liceul teologic mai exact la Seminarul Teologic din Alba Iulia, si alte detalii despre seminar, internat, etc? funda love struck

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai nevoie de o recomandare de la popa tău. Și să crezi, că dacă nu, o să te chinuie conștiința ta toată viața, că predici minciuni. Liturghia e magie albă. Magician=șarlatan, cu liceu teologic.

| MihaiOl12345 a răspuns:

Prima data ai de depus un dosar pentru înscrierea la probele de aptitudini.
La dosar ai nevoie de mai multe documente:
•cerere de înscriere (de obicei se găsește pe site-ul seminarului),
•anexa la fișa de înscriere (o primești de la școala în care termini clasa a VIII-a, cu câteva zile înainte de probe)
•foaia matricolă sau o adeverință din care reies mediile la purtare pe cei 4 ani de gimnaziu
•copii după buletin(dacă ai) și certificat de naștere
•fișa medicală cu vaccinurile pe care le-ai făcut
•declarație pe propria răspundere (se găsește tot pe site-ul seminarului, sau o ceri de la secretariatul lui)
•copie după certificatul de botez
•recomandare preot paroh
•binecuvântarea chiriarhului(arhiereului) locului

Pentru a primi aceasta binecuvântare trebuie sa depui alt dosar la sediul episcopiei în care se afla seminarul
La acel dosar ai nevoie de buletin, certificatul de naștere (ambele în copii), o cerere pe care o completezi acolo, recomandarea preotului paroh și recomandarea profesorului de religie.

După ce ai depus toate dosarele astea, urmează probele.

La seminariile teologice ortodoxe, în cadrul examenului de admietre, se organizează probe de aptitudini, care constau din următoarele probe:

a) probă orală, evaluată cu calificativ admis/respins;

b) probă de verificare a cunoștințelor religioase, evaluată cu notă.

Proba orală constă în:

a) verificarea dicției prin: rostirea unei rugăciuni / poezii, la alegerea candidatului;

b) motivarea alegerii unei unități de învățământ vocațional teologic;

c) verificarea aptitudinilor muzicale, prin intonarea unei cântări religioase, la alegerea candidatului.

Proba de verificare a cunoștințelor religioase (VCR) constă într-o lucrare scrisă, cu durata de două ore, la Religie. Subiectele pentru această probă se elaborează din următoarele teme, studiate la religie, în clasele V – VIII:

1. Decalogul: importanța lui în viața omului – clasa a V-a;

2. Rugăciunea, bază şi lumină a vieţii creştine – clasa a VI-a;

3. Rugăciunea „Tatăl nostru" – clasa a VI-a;

4. Sfintele Taine în viaţa creştinilor – clasa a VII-a;

5. Biserica – lăcaş de închinare şi de sfinţire a omului – clasa a VII-a;

6. Domnul Iisus Hristos, Lumina lumii – clasa a VIII-a;

7. Sfânta Treime în Sfânta Liturghie şi în viaţa Bisericii – clasa a VIII-a.

Pentru a putea fi declarat admis, nota obținută la această probă trebuie să fie cel puțin 7 (șapte). Această notă este nota finală la proba de aptitudini (APT).

Media finală de admitere se calculează conform prevederilor punctului II al anexei nr. 2 la Ordinul ministrului educaţiei şi cercetării nr. 5457/31.08.2020 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal de stat pentru anul şcolar 2021-2022, respectiv:

MFA = (APT + MA)/ 2, unde:

APT = nota finală la probele de aptitudini;

MA = media de admitere = 0, 2 x media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a + 0, 8 x media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a;

MFA = media finală de admitere.

Cam asta e. Nu știu despre cămin sau ore...