| Anonim202949201 a întrebat:

Buna! Am o intrebare de ce as alege un profil vocational teologic ca seminarul teologic din Alba-Iulia?

Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Toate meseriile sunt mai mult decât par. Orice facultate te învață obiectiv anumite lucruri pentru a pregati studentul pentru locuri de muncă, dar cariera ți-o faci tu. Când îți dedici trupul și sufletul pentru idealurile din carieră, familie, și chestii de genul, drumul pe care ți l-ai ales are o valoare mai bună. De asta unii sunt recunoscuți, și nici un domeniu nu este mai presus sau mai prejos față de altul, dar este important pentru obiectivul pe care îl face și cum îl realizează.

Cât despre domeniul de teologie, trebuie să te simți spiritual, să ai o chemare spre divinitate, și să te simți apropiat de inima divinității, a oamenilor, și a tot ce este bun, astfel nu vei realiza multe.

10 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

In cazul in care vrei sa te faci preot te ajuta

| Panamax a răspuns:

Lipsa de neuroni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă vrei să te faci preot sau prof de religie cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb si eu cu ce m-a ajutat acel profil, si raspunsul este, cu nimic.

| Anonim202949201 explică (pentru anonim_4396):

Nu e asa, daca vrei sa te faci preot seminarul te ajuta mult...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim202949201):

In cazul meu pastor, dar la ce folos daca salariile oricum sunt mici.

| Anonim202949201 explică (pentru anonim_4396):

Din puncutl meu preotia nu este o meseri si mult decat atat. Si daca mergi la o scoala de teologie cu gandul la salar este egal cu zero

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim202949201):

Si placerea are un pret pana la urma, dar la mine nu prea e placere asta e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă te faci pastor pentru salariu, cu durere îți spun că ți-ai greșit vocația...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu daca mi-am gresit vocatia sau nu am avut de ales dar stiu ca am dat vrabia din mana pentru cioara de pe gard.
Adica vreau sa spun ca e prea tarziu acum pentru a ma reprofila.