| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pașii care ar trebui sa îi urmez pentru a-mi face un piercing in sept fara sa se infecteze si sa se vadă. Mulțumesc happy

3 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu zic sa astepti pana mai cresti.Mie mi se par sinistre fetele cu piercing-uri.Si in pasarica isi mai pun unele, sau in limba.
Daca e in nas, iar tu ai un chip frumos ...sa zicem ca merge, e acceptabil, dar se va vedea.e ca si gaura din urechi
PA

| Staind a răspuns:

Pasii catre un salon.

| NOTevenClose a răspuns:

Buna! Am avut si am cateva pierce-uri, inclusiv in sept, deci ma simt oarecum in masura sa te informez si sa iti dau cateva sfaturi.

1. Alege cel mai bun salon de tatuaje pe care il gasesti. Ignora pretul, cu cat mai scump, cu atat mai bine facuta treaba.
-Informeaza-te despre cei ce lucreaza in salon, asigura-te ca au o experienta de cativa ani, cel putin.
-TOTUL trebuie sa fie steril. Vorbim de scaune, podea, ustensile (ace, clesti, sticle, etc), scaune si asa mai departe.

Daca ai 18 ani (sau 16, depinde de salon) te poti duce fara un parinte. Daca nu, te rog asteapta pana ai varsta necesara si NU, IN NICI UN CAZ, nu incerca sa il faci singur/a sau sa pui pe cineva care nu e calificat in domeniul asta, sa il faca. Nu merita sa iti risti sanatatea. Nasul de poate deforma, iar infectiile sunt aproape sigura, daca nu e facut profesional.

In fine, dupa ce ai completat si semnat actele (domiciliu, nume, data de nastere, cnp, unde vrei pierce-ul, etc) o sa te puna sa iti alegi o bijuterie. Asta in cazul in care nu ti-ai adus tu una.
Eu mi-am cumparat un horse shoe negru (cauta imagini pe net daca nu stii cum arata), din titan. Trebuie obligatoriu ca bijuteria sa fie din titan sau otel chirurgical. Cele din plastic, acryl, etc, sunt materiale poroase si risti sa te alegi cu o infectie, deoarece bacteriile se aduca in porii bijuteriei. Deci fi sigur ce cumperi. Daca il iei din salonul respectiv, mai mult ca sigur o sa fie ok.

2. Cum decurge procedura
-O sa te aseze undeva, o sa iti curete narile cu o solutie anti-bacteriana, o sa simta pe acolo cu degetele (ar trebui facut prin pielita ce leaga bucatile de cartilaj pentru ca doare mai putin, dar sunt unii care il fac si direct prin cartilaj)
- o sa iti dea cu un gel sau spray care o sa iti amorteasca zona si o sa il lase asa vreo 2 minute sa isi faca efectul.
- O sa iti faca semne cu un marker non-toxic.
- O sa te intinda pe scaun, si o sa iti puna clestii in jurul septului. (La mine nu a folosit deoarece am nasul destul de mic si ar fi fost aproape imposbil. Insa are o experienta de 13-14 ani, si am mai fost la el, deci stie ce face).
- o sa bage acul, si esti gata. O sa o faca fie rapid, fie incet si sigur. Oricum ar fi, nu doare atat de tare pe cat te-ai astepta.
- o sa taie scoata acul (daca foloseste branula) si o sa taie lase invelisul din plastic in nas, cateva minute, pentru a evita sangerarea. O sa bage bijuteria in plastic, o sa il treaca prin nas pana iese si ramane bijuteria in gaura. O sa infileteze biluta si ai terminat. Te mai curata odata cu solutia anti-bacteriana.
ASIGURA-TE ca acul (sau branula) este scos direct dn ambalaj, trebuie sa fie steril neaparat. Daca nu e asa, pleaca de acolo. Ar trebui sa il desfaca in fata ta. Clestii ar trebui sa fie si ei sterili.

3. Ce sa faci inainte de pierce.
- Pregateste-te mental si fizic. Nu te stresa, frica e mai dureroasa decat pierce-ul in sine. Mananca ceva inainte sa intrii in salon, de preferat si ceva dulce, nu vrei sa lesini de la emotii. Crede-ma, e foarte posibil.
-NU bea alcool cu o zi inainte. Alcoolul iti subtiaza sangele si o sa singerezi mai mult decat ar trebui (valabil mai ales pentru tatuaje)

4. Ce faci dupa pierce, cum sa ai grija de el.
- NU te juca cu el
- NU il atinge fara sa te speli bine pe maini inainte
- Daca vrei sa il ascunzi, il intorci in nas ( il poti ruga pe cel ce il face, daca nu stii cum) si IL LASI ASA cel putin 6-8 saptamani, altfel o sa ii ia o vesnicie sa se vindece. Perioada de vindecare e de 6-7 luni. Depinde de corpul tau.
- O sa iti prescrie ei cu ce sa il cureti.
Mie mi-au zis sa il curat odata pe zi cu apa oxigenata, iar apoi sa aplic Baneocin pudra. (Am folosit Baneocin crema si a fost ok)
- NU il curata mai mult decat e necesar, lasa-l sa se vindece.

In cele din urma, NU il asculta pe cei care iti spun ca "nu sta bine, nu e normal, e urat" etc. Daca tie iti place si il vrei, DU-TE SI FA-L. Daca stai sa asculti tot ce iti spune lumea, nasol.
Daca ai alte intrebari, nu evita sa le pui happy
O zi buna.