| Mairead a întrebat:

Care sunt urmarile din cauza consumului de alcool? intreb asta pentru ca am pe cineva in familie care este dependenta de alcool in special vodca.Si nu consuma de cateva luni,ci de ani buni,Doamne fereste nu ii doresc raul,fiecare face ce considera cu viata lui, insa unele persoane au un organism tare, ma gandesc ca ci alimentatia daca e sanatoasa

1 răspuns:
| TiffanyღBJ a răspuns:

In primul rand, consumul exagerat de alcool duce la dependenta, deci se transforma intr-o boala ( alcoolismul ).
Urmarile asupra organismului sunt multe si periculoase, de la afectari cardiace, cerebrale, pana la afectari hepatice ( ex. ciroza hepatica - cea mai frecventa cauza este alcoolismul ); unele din acestea pot fi letale.