| TimeaB a întrebat:

ce credeti la ce liceu sa merg... nu ma pot hotari imi place desenul. ma gandesc sa merg la liceul de arta. dar si la mate sunt buna dar nu vreau la mateinfo.(nu vreau raspunsru, fa ce iti place).happy

4 răspunsuri:
| AlexiaD a răspuns:

Gandeste-te foarte bine.Doar pentru ca iti place desenul, nu inseamna ca esti ca si intrata la liceul de arta.E destul de greu sa intri.E si proba teoretica din cate am auzit.Si nu sunt intrebari de genul: Ce culoare iese din rosu si albastru? Nu stiu prea multe despre liceul de arta.
Iar daca esti buna la mate, si nu vrei la mate-info, atunci unde vrei sa te duci? Eu iti recomand sa te duci la mate-info.Deoarece de la mate-info poti sa te duci la orice facultate vrei tu, iar daca dai la liceul de arte sa stii ca o sa fie destul de greu pentru nu o sa va puna sa pictati toata ziua si nu o sa primiti numai zece.

| DianaPrepelita a răspuns:

Trebuie sa specific faptul ca nu poti lua o decizie ce iti va influenta viata pe viitor de pe internet. Sfatul meu este sa urmezi calea matematicii, deoarece este mult mai apreciata si ai de castigat, iar cu desenul nu prea faci multe, e foarte greu sa iti gasesti un loc de munca bazat pe asta. In continuare, iti voi recomanda sa faci un profil de matematica, urmand sa faci facultatea de Arhitectura ( in acest mod combini si desenul si matematica ) si cred ca iti va placea. Sper ca am fost de ajutor. Bafta! :*

| TimeaB explică (pentru DianaPrepelita):

Pai cam la asta ma gandeam si eu la arhitectura.happy si da stiu ca nu pot lua o decizie de pe net dar vroiam sa vad ce ar face altii in locul meu.

| DianaPrepelita a răspuns (pentru TimeaB):

Daca vrei arhitectura, faci mate-info iar din a 11-a trebuie sa faci niste cursuri speciale in domeniul arhitecturii. Verisoara mea din Vaslui a facut asta, la o facultate din Iasi.