| CrazyYoyo a întrebat:

ce faceti?
Eu nu prea bine. M-am saturat de tata ( asta spun pe moment).
A fost in spital si sta in concediu de vreo 4-5 luni, zici ca a innebunit si ma dispera si pe mine.
Am 16 ani si prietenul meu are 19 ani. Parintii mi-au spus cand imi fac prieten sa il prezint. Asta am si facut. Prietenul meu a fost de acord. A vorbit politicos, a vorbit despre el etc.laughing Apoi am aflat ca parintii lui se cunosc cu mama (a fost o surpriza placuta) Insa, tata nu este de acord. Imi spunea sa-l prezint, alea alea...dar de fiecare data cand prietenul meu vine sa faca cunostiinta cu el, tata nu vrea sa vorbeasca cu el, nici macar nu iese din camera sa-l vada. Imi spune ca nu-l intereseaza. Deja am facut o luna si tata nu-l cunoaste. Ma face si pe mine si pe el sa ne simtim prost. Cand aude ca ies cu el face urat. Ma pune sa ies la 6 afara si la 8 jumate sa fiu acasa si doar de joi pana duminica. Frate, e aiurea. Nu-l inteleg deloc. Am spus ca merg cu el la film si apoi ne-am razgandit si am mers la suc. Am intarziat o jumatate de ora si a inceput sa tipe la mine ca cica dc am venit tarziu. Prietenul meu mi-a dat un buchet de trandafiri iar tata a vazut si l-a rupt ca cica o dau in "vagabonteala" ca cica o sa ajung ca alea la 16 ani sa am copil. Este aiurea. Mama imi tine apararea. Pe o parte il inteleg pe tata ca este grijului si ca e greu pentru un parinte sa-si vada copilul cum creste si isi face prieten/a mai ales ca este fata. Exagereaza sau sunt eu aia nebuna?
Ajutooor sad Nu stiu cum sa ma inteleg cu el. Si n-am spus ca vin la 10-11 noaptea. Am zis si eu maxim 9. dar nici asa nu vrea. si invat bine nu am probleme cu scoala. Mi-a iesit media anuala 8, 50 si a spus ca asta nu-i medie buna ca cica nu stiu absolut nimic. Offff

2 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Prea multe cazuri în care fete la 16 ani da rămân gravide etc etc, de ce nu mai aștepți până la 18 ani? ^_^ nu știu ce să zic

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!