| AlecsLexx a întrebat:

Zic de pe acum, Funda! Sa incep cu inceputul: parintii mei nu se inteleg extraordinar de bine, iar acum doua zile mama a spus ca vrea sa ne mutam in cealalta parte a tarii, la mama ei. Eu sunt de acord cu ideea, imi place, chiar vreau. Dar acum mama s-a razgandit, cu toate ca sunt aceleasi vechi discutii intre ea si tata. Cum as putea s-o conving pe mama sa ne mutam? Nu veniti cu raspunsuri de gen: E mai bine cu ambii parinti, etc.
Multumesc anticipat.
( Funda :d )

Răspuns Câştigător
| Classy a răspuns:

Din cate am inteles, tu vrei sa ramai cu mama ta.Cel mai bun mod este sa ii comunici ceea ce simti, si sa o intrebi de ce a ales sa ramana.Aminteste-i NEAPARAT ca este foarte important un lucru:nevoile tale sa iti fie respectate. Explica-i ca nu te simti bine cand ei doi se cearta, ca vrei sa ai o perioada de liniste pentru un timp, si roag-o sa va mutati macar pe timp de vara acolo, temporar, ca sa te recreezi.Si daca va vedea ca tu te simti bine, si ea se va simti fericita si veti ramane acolo! Bafta si chiar vreau sa reusesti!

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ce sfaturi aiurea, mi se pare. thinking
Nu face prostia asta, nu te baga intre parintii tai. Ei trebuie sa-si rezolve singuri diferendele. Ceea ce poti face totusi, sa spui parintilor ca vrei sa mergi o perioada sa stai la bunica, poate in timpul asta se mai indreapta si problemele de acasa, indiferent pe ce cale.
Decizia mamei tale de a se desparti sau nu ii apartine in totalitate ei.

| LollaLolipop a răspuns:

Pe tine te supara tatal tau? adica iti vorbeste urat sau de genu? daca da spune-i mamei tale ca nu il mai suporti si vrei sa pleci. daca nu iti face nimic tatal tau mereu cand se cearta apucate si plangi si atunci poate mama ta isi va da seama ca nu mai poti trai in semenea conditii.