| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de copilarie?
Ce culoare, gust, miros, sunet, o senzatie, un gest i-ati asocia? big grin

Răspuns Câştigător
| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau.

Culoarea verde a ierbii din curte si a pomilor in care ne ascundem sau ne zgariem cand culegem cirese. Gustul : orice gateste bunica Mirosul de praf spalat de ploaia de vara. Mai curat decat cel de rufe ude. Linistea de la ora 5 dimineata, cand toti dorm, doar un cocosh se baga si el in seama.
Senzatia ca pe sanie, iarna, alunecam pana la capatul lumii.
Si mana mamei pe frunte, cand avem febra.

16 răspunsuri:
| unconnected a răspuns:

Buna!
Copilariei nu pot sa-i asociez o culoare, pentru ca ea insasi e un curcubeu.
Copilaria are miros de trandafiri albi, caci albul sugreaza vriginitatea.
Ea insasi e un cantec dulce care iti inspira vitalitate!

| anonim_4396 explică (pentru unconnected):

Frumos happy

| ComatoseWine a răspuns:

Culoarea albastru, gust de mere verzi, parfum de visine, sunetul pe care il fac greierii noaptea, senzatie cand tremuri de nerabdare.

| noink a răspuns:

Copilaria...
Culoare: Albul - culoarea puritatii si a nevinovatiei.
Gust: Dulce.
Miros: cel al hainelor parintilor.
Sunet: Cantec de pasarele. Voios, sprinten ca un copil.
Senzatia: de plutire.Cad ne aruncam seara in pat linistiti si fara griji, cu capul pe pufoasa perna. Acel moment de euforie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Copilăria este preludiul intrării în viață. După cum se spune, preludiul poate fi cea mai plăcută pentru alții. Trebuie să fie blând, îmfrumusețat cu de toate, dar și realist treptat.

După cum știi, neuronii mor din ce în ce mai mult cu vârsta. Cam așa și cu copilăria. Mă refer mai ales la imaginație.

Culoarea este una incertă, probabil un curcubeu, plină de imaginație și de descoperire a lumii.

Gustul este dulce. Cu toate că uneori mai dai și de ceapă, lăcrimezi după o rană, știi tu semnele de bună purtare.

Miros nu are, pentru că nu poți percepe lumea atât de profund.

Cu siguranță sunetul va fi unul de cântece de leagăn sau a unor melodii pe care le ascultam atunci. Eu prefer „cu creionul pe hârtie" și „lasă-mă, papa, la mare". E ceva personalizat oricum. Chiar dacă cea din urmă nu prea e de copii mici, eram prea mică să înțeleg. Însă sunetul mi-a rămas în cap.

Senzația e de extaz, mă bucuram dacă primeam o ciocolată cadou, astea erau idealurile mele...

Tare întrebarea, mi-a plăcut big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am prins inca partea cu mai putine calculatoare, tablete si alte... "[din astea]"
Imi pare rau sincer ca exista, desi acum nu pot trai fara ele laughing
Nasol... in fiecare zi e mai rau, crestem si ne dam dracu tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Culoare roz, gust dulce, miros de crini albi, sunet liniştit.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte frumoase, toate raspunsurile happy
Nu stiu care sa il aleg castigator

| SefaTa97 a răspuns:

Copilaria este cea mai frumoasa perioada a vietii, pentru ca nu ai griji!
Culoarea Rosie, Gust Dulce, Miros placut, Sunet linistit, Senzatie de siguranta, protejare happy.

| beautifullie a răspuns:

Frumoasa intrebare. in sfarsit ceva care merita un raspuns pe masura.copilaria este perioada cea mai frumoasa din viata mea, singura in care problemele chiar daca existau erau minore.
Culori: albastru si roz. aveam dulapul plin de astfel de haine
Cand ma gandesc la copilarie ma gandesc la eugenii, la guma turbo, la inghetata la cornet de la aparat, la bonibon, la sotronul. Ma gandesc la papucii mei in 4 culori la care nu reuseam sa renunt oricat de uzati erau, la coronitele din papadie, la saritul coardei. Mi-amintesc cu drag replica faimoasa "mai stau 5 minute" (afara), care se transformau intr-o ora. Si la mama care striga de 10 ori "aly, la masa!" pana raspundeam o data.
As da un raspuns interminabil la intrebarea ta, dar ma rezum la atat

| AnneMarie78 a răspuns:

Cum descriu eu COPILARIA? Nu pot sa o descriu in cuvinte mii de cuvinte. Incep in a spune ca nu stiam ca e ala calculator, net, nu Ma nu stiam. Majoritatea timpului il petreceam afara cu prietenii, jocuri cu sutele. Copilaria o pot aseamana cu ce-a mai dulce ciocolata, care era fara griji, fara fete barfitoare fara CINE E MAI SMECHER. Ma bucur enorm ca am fost exclusa din secolul aceste plin detelefoane, tablete etc. Da ma ma bucur ca inca citesc, si imi place, fara sa spun ce status mi-am pus pe Facebook.Asta e nu mi-ajung cuvintele sa explic COPILARIA chiar daca am stat 4 ani la tara, pot spune ca face cat 10 la oras.

| pefelie a răspuns:

Pe mine un singur lucru ma duce cu gandul la copilarie, si cred ca pe oricare dintre noi: Primavara!
Mereu cand apare Primavara, apar copii afara, ii auzi pe geam cum se joaca ei acolo.
Prin "Primavara" cred ca am raspuns si intrebarii legate de opinia mea personala.
Primavara reprezinta renasterea, revenirea la viata. Asta cred eu si din aceasta cauza Primavara este anotimpul meu preferat!

| NuMaSuporti a răspuns:

Se asociaza la perfectie cu noaptea deoarece in copilarie esti foarte naiv si practic "orb" ca si noaptea cand nu vezi nimic si te lovesti de toate lucrurile din calea ca sa ajungi la destinatie si de multe ori lovindute de lucrurile acelea te ranesti.

| MaryyraM a răspuns:

Copilaria e o perioada a vietii in care nu ai griji, nu esti in pericol..toul e bine si frumos
culoare:roz
gust:duuulce
miros:liliac
senzatie:mai vreau sa stau afara cu prietenii
gest: poftim o vata de zahar

| YoYoIonut a răspuns:

E cea mai frumoasa perioada din viata.As vrea mereu sa fiu copil, dar timpul trece foarte repede din pacate sad.

| danut98 a răspuns:

Copilaria e ceva ce nu poti uita si nu poate fi descrisa in cuvinte dar pentru mine ar fi: culoare-albastru, gust-dulce, miros-trandafir sunet-tipete de copii o senzatie-fericire, gest-bunatatehappy