| luismunteanu a întrebat:

Buna! Ce se intampla dacă nu dormi 4 zile?

Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Un proiect științific a demonstarat că oamenii pot rezistă fără să doarmă aproximativ 11 zile.
Totuși există o multitudine de consecințe datorată lipsei prelungite ale somnului cum ar fi:
-TULBURĂRI COGNITIVE
-PARANOIA
-PSIHOZA
-HALUCINAȚII
-IRITABILITATE
-DEVOLTAREA BOLILOR CARDIOVASCULARE
-SLĂBIREA SISTEMULUI IMUNITAR
-RISC CRESCUT DE INFECȚII
-EFECTE ASUPRA CAPACITĂȚII DE CONCENTRARE ȘI MEMORIE
-CREȘTEREA RISCULUI DE INFARCT
-MODIFICAREA APETITULUI
-OBOSEALĂ
-DEZVOLTAREA DE ALERGII SAU ASTM
-SOMNOLENȚĂ EXCESIVĂ
-COMPORTAMENT IMPULSIV
-DESPRESIE SAU ANXIETATE
Totuși mulți oameni nu rezistă 96 de ore fără somn, simțind o nevoie copleșitoare de somn și chiar adormind involuntar, în orice caz, este afectată capacitatea de a gândi, de a-ți aminti detalii și atenția.Vei fi iritat, te vei enerva ușor, vei avea stări depresive sau poate chiar halucinații/paranoia.Îți crește apetitul și te vei simți amețit.
" Somnul este pentru corp hrană și împrospătare"

1 răspuns:
| suntincopacudeafara a răspuns:

Ti se face somn