| smileforme a întrebat:

straight face ce varsta aveai cand ai fost lasat/a prima data sa iesi noaptea (in club sau discoteca)? eu am 15 ani si ai mei nu vor sa ma lase pentru ca le e frica sa nu patesc ceva.cum credeti ca as putea sa-i conving?

Răspuns Câştigător
| kinley a răspuns:

E un lucru normal pentru parinti sa se ingrijoreze pentru tine.Mai asteapta putin si apoi mai cere-le odata voie. daca nici atunci nu or sa te lase atunci bineinteles ca poti sa folosesti scuzele cu " e ziua unei prietene", "pot sa dorm la o tipa" etc etc, sunt o groaza de scuze. Dar acum depinde si de tine cat de responsabila esti si daca sti cum sa iesi in oras. Cel mai indicat e sa plecati in grup si sa va intoarceti la fel pentru ca pericole sunt la tot pasul.

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Prima data am iesit in discoteca am iesit cu fratii si surorile mele. Parintii nu te vor lasa la o varsta frageda sa iesi decat daca stiu ca este cineva care va fi responsabil pentru tine. Daca nu poti iesi cu un frate sau o sora poti sa iesi cu niste prieteni buni. Acei prieteni trebuie sa castige increderea parintilor tai. Daca vor vedea o data ca totul e bine vor fi de acord pe viitor. Dar trebuie neaparat sa respecti spusele lor. Cu siguranta iti vor impune o ora limita. Sa nu depasesti ora respectiva pentru ca nu vor mai avea incredere si nu te vor mai lasa altadata.

| dulc3'maria a răspuns:

Pai...cand am fost prima oara in club aveam 13 anihee heeacum am 17batting eyelashesdar unii parinti sunt mai stricti in ceea ce priveste cluburile/discotecile sau iesitul pe afara la ore tarzii, eu nu am si nu am avut astfel de restrictii inca de cand eram mica deoarece daca tii copilul in casa si nu il lasi si pe el putin liber mai tarziu s-ar putea sa fie mai rau.Ai putea sa te duci cu niste prieteni sau un baiat presupun ca nu te duci singura si ai putea sa ii aduci/il aduci acasa sa vorbeasca cu parintii sa le spuna ca vei fii in siguranta cu ei/el si ca nu au de ce sa se ingrijorezelove struckbafta!

| Ana a răspuns:

Eu am fost prima data la 16 ani big grin cand am avut balul bobocilor

| juniper a răspuns:

Pe mine mama nu ma lasa nici acum, dar eu nici nu vreau, tin la auzul meu.

| bluesky a răspuns:

Si eu am avut problema asta si au zis ca ma lasa sa merg sa vad cum e(14 ani si 8 luni) si nu pot sa spun ca nu m-am simtit bine, doar ca nu m-a impresionat! De atunci nu am mai fost, prefer sa merg la petreceri private, am fost la balul bobocilor, halloween si nu m-am distrat mai bine in viata mea... a fost cel mai tare! :X Deci, eu zic sa mai astepti sau sa le spui sa te lase odata(bineinteles insotita de multi prieteni de incredere) sa vezi cum e si le spui ca daca nu iti place nu te vei mai duce! Poate poate ii convingi... happy Succes! Iti inteleg frustrarea, incerca sa vorbesti cu ei si sa le explici! Bye!

| Paris a răspuns:

La 17 ani am iesit pentru prima oara. happy

| plasticstyle a răspuns:

Poti pati ceva si in timp ce mergi la scoala nu neaparat ca mergi intr-un club, dar d'eh conceptile parintilor...

| buburuzzz a răspuns:

Eu la fel am 15 si nu-mi permit sa ies afara noaptea, cind e aproape inoptat afara trebuie" sa fiu inauntru...consider ca ar trebui sa-i asculti, dar daca tot
insisti sa iesi afara la o ora tirzie, incearca sa-i aduci mai multe argumente, precum ca si prietenele tale merg si asa mai departe... daca nu merge nici asta apeleaza la dragostea si mila lor, plingi citeva seri la rind...fii sigura ca asta o sa mearga! ce parinte si-ar lasa copilul sa sufere, mai ales cind fericirea lui sta in miinile sale

| 31957319 a răspuns:

Dar de ce neaparat sa iesi in club sau disco?
De ce nu incerci sa iesi in baruri,, ele dispunand si de o clientela mai selecta. Ne fiind nici un pericol.
Dar in cluburi, mai ales daca esti intr-un oras mare, trebuie sa fi atenta si la ce bauturi consumi, caci cu usurinta poti fi filata ( si sa iti fie introdus ceva in pahar cand tu danseszi ).
Incearca sa eviti cluburiile banale, chiar daca sunt mai scumpe sunt mai sigure.
va fi greu sa ii convingi, caci ei sunt mai protectivi.

| Stefff a răspuns:

Ni pe mine nu ma lasa singura in cluburi, discoteci.ma lasa la showuri doar daca sunt cu prieteni de-ai mei.asa cu un anturaj pe care nu-l cunosc ei nu ma lasa.am tot 15 ani. o sa vina si vrea cand o sa ma lase...cat o sa ma mai tina sub papuc? cel mult 2 ani.pana incep majoaratele.apoi.iti faci de cap.

| Stefff a răspuns:

Nici* blushing
vremea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15sau 14. 15 la balul bobocilor. dupa ma lasa. dar ma duc rar
f rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu-i convingi pentru ca n-ai sa reusesti, pericolul este prea mare.

| ANONIMtpu a răspuns:

Pai in clasa a 7-a.thinking, Sa tot fi avut vreo 13-14 anilaughing
Dar din cate vad din raspunsurile voastre, parintii sunt cam severi, ca sa spun asa.Sau mult prea protectivi!thinking
Si eu care credeam ca ai mei sunt!
Da, intr-adevar, am apelat la diferite metode, acelea cu plansul-dar la mine e o problema, fiindca nu pot plange asa, de-aiureabig grin-si aceea cu exemplul prietenilor. Dar aici a fost bine, fiindca chiar am avut 4 prietene foarte bune. Iar din acestea 4, una, cea mai cea:X. N-as inlocui-o cu nimeni, mi se pare imposibilhappynu cred ca as putea simti nici pentru un baiat legatura asta intensa pe care o am cu ea, dar ramane de vazut.Revenind la subiect, cred ca pentru mine clasele a 8-a si a 9-a au fost cele mai :X
In vacante ramaneam cu gastile pana la 12 mereu, sambetele si duminicile, la fel pana tarziu ne facem rost de iesirilaughing
Ce vremuri...acum am 17 ani, dar nu mai e totul la fel, o prietena a plecat la Botosani, iar alte doua s-au "fitsoisit"laughing
Normal, mi-am facut alta, de lume, cu care inca ies o data la 2-3 saptamani sambetele, sa ne destindem. Dar acum a inceput sc, si e mai greuhappy

| anita92 a răspuns:

Prima data am iesit la 16 ani si atunci am iesit cu unchiul meu. Oricum eu zic sa mai astepti, nu mai e mult si te va lasa sa iesi. Daca ii stresezi prea tare se pot enerva si tot u ai de pierdut.