| M.T a întrebat:

ceci voi ce credeti. este o difereta intre a placea o persoana, a tine la ea, a o adora, si a o iubi? ce puteeti sa simtiti pentru o persoana cu care sunteti combinat de 2 saptamani? multumesc!

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

Este o diferenta enorma intre a placea p cineva, a tine la cineva, a adora si a iubi p cineva. daca te referi la o relatie dintre o fata si un baiat atunci intai placi acea persoana, dupa tii la ea, dupa o iubesti si p urma o adori.
d placut poate sa iti placa cum arata, poate sa iti placa felul lui d a fi, insa d multe ori oamenii confunda "a placea p cineva" cu "a iubi p cineva". a placea p cineva inseamna sa fi atrasa d acea persoana, dar nimic mai mult dupa parerea mea.
tii la o persoana in momentul in care iti pasa d el. tii la o persoana atunci cand te ingrijoreaza ce i se intampla, atunci cand vrei sa il ajuti si sa fi alaturi d el."tinutul la cineva" e d mai multe feluri. poti sa tii la cineva si ca la un amic.
iubesti p cineva in mom in care aceste 2 sentimente d mai sus se combina.adica te simti si atrasa d el si iti si pasa d el.
a adora p cineva inseamna a iubi f mlut p cineva, a simti ca nu poti trai fara acea persoana. d obicei il adori p cel d langa tine la f mult timp dupa ce te combini cu el.
depinde ce a fost inainte sa va combinati. daca ati fost amici si il cunosti d ceva timp atunci poate ca e vb d iubire, daca nu poate ca doar il placi sau tii la el.

4 răspunsuri:
| Eu4EverX a răspuns:

Da e o diferenta destul de mare:

-Cand placi o persoana inseamna ca iti place aspectul sau, sau felul in care se comporta etc...

-La o persoana poti tine din diferite motive fie ca te-a ajutat cu ceva, fie ca iti este ruda, prietena/prieten etc...

A adora sau a iubi este cam acelasi lucru... iubirea este de obicei sincera si adevarata se intampla doar de cateva ori in viata...

-in 2 saptamani, poti incepe sa ti la acea persoana dar sunt si sanse sa o iubesti asta depinde dor de tine si de persoana respectiva.

O zi frumoasa:*

| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a răspuns:

Exista o mare diferenta...cam astea urca intr-o scara:
1. a tine la cineva
2. a placea pe cineva
3. a iubi pe cineva si a adora pe cineva [astea doua sunt cam la acelasi nivel
Ce sa simt pentru o persoana cu care sunt combinata de 2 saptamani? Pai daca am stat atata timp cu ea inseamna ca macar o plac sau o iubesc...eu as simti [sincer] IUBIRE:X

| alina_3473 a răspuns:

Poate sa fie si dragoste la prima vedere depinde ce simti tu.Mai asteapta si tu putin si daca ai fluturasi in stomac cand o saruti inseamna ca o iubesti. succes

| Dirigus a răspuns:

Hai sa-ti spun eu ceva...In scriptura scrie asa...Ca a adora inseamna a venera, a i te ruga ei.Eu din cate stiu numai lui Dumnezeu i te rogi! Fi mai atent cu astea si nu numai tu toti! Iar la intrebarea ta este acelasi raspuns ca al madalinei(maddy)