| Sophie a întrebat:

Cine imi da si mie un rezumat din "Cei 3 muschetari".
Un rezumat mic...pentru o fisa de lectura de caiet mic.Clasa aV-a. Un ezumat mai simplu...
Funda.

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

D’ARTAGNAN ŞI CEI TREI MUŞCHETARI. În vremea lui Ludovic al-XVIII-lea, mai precis în 1626, un tânăr gascon din Tarbes, urmând povaţa părintească, pornea în lung drum spre Paris pentru a-şi face un rost. Toată averea lui d’Artagnan stătea în cincisprezece scuzi, un prăpădit de căluţ galben şi o scrisoare prin care tatăl său îl recomanda căpitanului muşchetarilor, domnului de Tréville, pe care îl cunoscuse odinioară. Drumul, date fiind înfăţişarea căluţului şi firea aprigă, trufaşă a stăpânului, nu e lipsit de peripeţii (printre altele pierde chiar preţioasa scrisoare).
Referatul îl găsești aici http://www.referat.ro/referate/Cei_trei_muschetari_8083.html