| roberta_9285 a întrebat:

cine imi spune si mie 5 figuri de stil din desteapta-te romane primeste funda!

Răspuns Câştigător
| FundaTeRog a răspuns:

Http://www.referatele.com/......etiti.php; macar sti sa citesti nu? figurile de til sunt:comparatia,metfaora, epitetul, personificare

Repetitia – este repetarea cu intentii expresive a unor sunete, cuvinte, sintagme, propozitii, fraze, fragmente
Enumeratia – este enumeratia succesiva a partilor componente ale unui intreg sau o insusire de termeni de acelasi fel pentru a sublinia caracteristice intregul descris.Personificarea – este atribuirea de calitati omenesti unor lucruri, fiinte, fenomene.Metafora – este inlocuirea unui termen obisnuit (propriu) cu altul neobisnuit (figurat) pe temeiul uni\or asemanari intre ei.Comparatia – este punerea in paralel a doi termeni pe baza unor asemanari pentru a evidentia caracteristicile unuia dintre ei. Epitet – este cuvantul adaugat unui substantiv, verbpentru al clasifica estetic. Exprima o insusire a obiectului pe care il pune intr-o lumina noua impresionand cititorul. Funda? Ms♥

1 răspuns:
| Anton_Alexandru_1988 a răspuns:

BUNA as vrea si eu ce cateva figuri de stil din desteaptate romane da sa fie cu exemple