| raulmail a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce contine literatura limbii romane(figuri de stil, grupuri de sunete...)

Răspuns Câştigător
| AlevAlv a răspuns:

Http://ismb.edu.ro/......202012.pdf
sper sa-ti fie de ajutor
funda?

1 răspuns:
| voineapaula a răspuns:

Figuri de stil:1 Clasificare

1.1 Figuri de stil la nivelul literelor
1.1.1 Aliterația
1.1.2 Asonanța
1.1.3 Onomatopeea
1.1.4 Rima
1.1.5 Sincopa
1.1.6 Afereza
1.1.7 Apocopa
1.2 Figuri de stil la nivel morfologic și sintactic
1.2.1 Repetiția
1.2.2 Enumerația
1.2.3 Asindet
1.2.4 Elipsa
1.2.5 Aposiopeza
1.2.6 Brahilogia
1.2.7 Anacolutul
1.2.8 Inversiunea
1.2.9 Hiperbatul
1.2.10 Apostrofa
1.2.11 Interogația (întrebarea) retorică
1.2.12 Invocația retorică
1.2.13 Eufemismul
1.2.14 Gradația
1.2.15 Imprecația
1.2.16 Invectiva
1.3 Figuri de stil la nivel semantic sau figuri de cuvânt
1.3.1 Comparația
1.3.2 Metafora
1.3.2.1 Clasificarea metaforei
1.3.3 Epitetul
1.3.4 Metonimia
1.3.5 Sinecdoca
1.3.6 Personificarea
1.3.7 Hiperbola
1.3.8 Antiteza
1.3.9 Cuvinte și expresii la figurat

grupuri de sunte:
1. VOCALELE sunt sunetele care se pot rosti fară ajutorul altor sunete şi pot alcătui şi singure silabe.
În limba română există şapte vocale: a, ă, â (î), e, i, o, u

2. SEMI VOCALELE sunt sunete care se aseamănă cu vocalele, dar nu pot alcătui singure silabe şi se pronunţă la jumătatea intensităţii unei voale. Ele intră în alcătuirea diftongilor şi triftongilor şi sunt în număr de patru:
e, i, o, u
e. i. o. u pot fi:
* vocale: erată, iritabil, orar, umăr;
*semivocale: seară, iar, soare, ouă.

3. CONSOANELE sunt sunete care se rostesc cu ajutorul altor sunete (cu ajutorul unor vocale) şi nu pot alcătui singure silabe.
în limba română există 22 de consoane:
b, c, c' (ce,ci), k' (che, chi), d, f, g, g' (ge, gi), g' (ghe, ghi), h, l, m, n, p, r, s, ş, t, ţ, v, z.
moduri de expunere: Naratiunea, Descrierea, Dialogul, Monologul, Descrierea literara