| DarlYnG a întrebat:

Ce figuri de stil specifice stilului retoric sunt folosite in poezia Desteapta-te romane? FUNDA!

1 răspuns:
| Ciprian16 a răspuns:

Antiteza - figura de gandire - consta in prezentarea in opozitie a unor caracteristici, personaje, idei, cu scopul de a evidential o categorie dintre ele sau de a formula o concluzie morala din opunerea lor
Asonanta - figura de stil caracterizata printr-o rima imperfecta,... In retorica moderna, figurile stilistice de la nivelul cuvantului sunt numite metaplasme,
Cam atat! bFta