| Catrinutza29 a întrebat:

Cine stie niste ghicitori? Dau funda la cele mai bune!

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Ghicitori din folclorul romanesc laughing)

E rotunda si e carna si cu capu-n jos atarna!(ghinda)

Din carne e crescuta, tare si osoasa. O parte-i belita si alta-i flocoasa.(pana de gasca)

Deget nu e, unghie n-are, dar atarna-ntre picioare. Orisicine se intrece, s-o apuce si s-o frece. (tata vacii)

Cine se urca, o baga, o freaca, coboara, se spala si pleaca? (cosarul)

Ce se plateste, se beleste, se linge cand e tare si curge cand e moale?(inghetata)

In fata mareata, pe margine creata, in spate o lingi, in fata o-mpingi. (marca postala, timbrul)

Piele vie, piele moarta, dai din fund si intra toata.(cizma)

| SoreMihalacheSorina a răspuns (pentru LolaLollita):

SCuze dar ai luat de aici:
3 Ianuarie 2011
liviustefan89 intreaba:
Cine imi spune si mie niste ghicitori nevinovate din folclorul romanesc, dar unele in cele care nu sunt pe net!

Urmareste intrebareaAdauga la favoriteCe nota dai intrebarii? Conţinut obscen/ilegal/piraterie Caracter irelevant Neinteligibil/spam

1 răspunsOrdonare:Cronologica|Dupa relevanta
Nu ai gasit raspunsul la intrebarea despre "cine imi spune si mie niste ghicitori?"? Click pentru intrebari similare.

3 Ianuarie 2011 14:03
liviustefan89 explică:
in afara de acestea
E rotunda si e cârna si cu capu-n jos atârna! (ghinda)

Din carne e crescuta, tare si osoasa. O parte-i belita si alta-i flocoasa. (pana de gâsca)

Deget nu e, unghie n-are, dar atârna-ntre picioare.
Orisicine se întrece, s-o apuce si s-o frece. (tâta vacii)

Cine se urca, o baga, o freaca, coboara, se spala si pleaca? (cosarul)

Ce se plateste, se beleste, se suge când e tare si curge când e moale? (înghetata)

În fata mareata, pe margine creata, în spate o lingi, în fata o-mpingi. (marca postala, timbrul)

Piele vie, piele moarta, dai din fund si intra toata. (cizma)
RASPUNDE
Evalueaza / Raporteaza

| LolaLollita a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Scuze dar chiar nu:))
Le-am luat de aici: http://www.funkydonkey.ro/tag/ghicitori
O zi frumoasa.

| SoreMihalacheSorina a răspuns (pentru LolaLollita):

Scuze,atunci!happy

| LolaLollita a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Nicio problemahappy

| SoreMihalacheSorina a răspuns (pentru LolaLollita):

Esti foarte draguta happy! Imi poti da id-ul tau pe privat?

| Catrinutza29 explică (pentru SoreMihalacheSorina):

Cine eu? Sau LolaLollita?

| LolaLollita a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

laughing se pare ca s-a creat o mica confuzie. Eu ti l-am trimis oricum happy