| simo90 a întrebat:

cmf? Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta!
Daca am 1, 68 si 56 kg, cate calorii ar trebui sa consum zilnic pentru a slabi intr-o luna 2 kg? Eu ma gandeam ca ar trebui sa consum zilnic in jur de 1300kcal, dar nu stiu sigur...Am citit ca nu trebuie sa consumam sub 1000kval pe zi pentru ca ne vom imbolnavii.Mss frumos!

Răspuns Câştigător
| whiteshadow a răspuns:

Simo, ma frapeaza sa vad ca tot mai multe adolescente sunt obsesionate de calorii si tot felul de diete.Fiecare organism este diferit, o alimentatie echilibrata poate sa-ti aporteze caloriile necesare.Eu cred ca la inaltimea ta esti mai mult decat perfecta. A slabi nu se bazeaza doar pe a nu consuma calorii.Inainte sa te apuci de orice regim consulta un medic.Nu va mai obsesionati atat cu dietele corpurile voastre sunt in proces de transformare aveti nevoie de alimente nu de a le suprima din alimentatia voastra! Un pic de sport, o viata sanatoasa este un plus pentru toate acestea.Ma intristati sa va vad atat de tinere si atat de obsesionate.

8 răspunsuri:
| DonGiovanni a răspuns:

1236 de calorii am un program care calculeaza in cat timp vrei sa slabesti si cat..iei datele si iti da rezultatul

| Gexu a răspuns:

Daca ai vazut a fost o emisiune pe prima tv care se numea Cearta in bucate acolo alcatuiau un meniu si spunea si cate calorii contine el. cele mai multe meniuri se incadrau la 1200 de kcalwinking bye :*

| casperboyy a răspuns:

Pot sa mananci si 2000 de calorii...winking Fa activitati sportive care sa duca la o ardere de 2500 de calorii. In felul asta nici nu stai cu cantarul dupa tine sa cantaresti 3 boabe de cereale cat despre tonifierea corpului prin sport....nu mai are rost sa iti spun nu...

| Nikita a răspuns:

Pai sa zicem ca 1300 e peste 1000 deci nu te imbolnavesti.Eu zic sa consumi suficient de mult incat sa nu te simti lesinata, slabita, sa nu ai dureri de cap, intr-un cuvant sa te simti ok, iar daca metabolismul iti mai permit vei slabi cele 2 kg pe care ti le doresti. Bafta.

| emiliagrosu a răspuns:

La greutatea ta nu cred ca e o problema sa consumi 1000 de calorii pe zi. Nu mori si nici nu derelgelzi organismul daca ii dai cele necesare. Este OK. Succes!

| Andrei_6410 a răspuns:

Nu putem sa iti zicem cate calori sa consumi daca nu ne zici ce varsta ai si tipu de activitate... cand o sa le scrii iti mai las un raspuns cu exact cate calori ai nevoie...

| Andrei_6410 a răspuns:

Si o sa iti spun si daca stai bine cu IMC... daca vrei sa ai grija de sanatatea ta... bravo tie!