| Defalucy a întrebat:

Cate calorii trebuie sa dau jos zilnic pentru a slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Te referi la deficitul caloric, presupun.

Ca să slăbești, el trebuie să fie oricât de mic. Însă viteza cu care vei slăbi, va depinde de mărimea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de cat de supraponderal esti. Consulta un nutritionist. El o sa iti zica cel mai bine.

| Alfred0703 a răspuns:

Mai multe decat mananci. Feed the muscle, starve the fat(daca intelelegi).

| alexwahl a răspuns:

Trebuie sa ai un regim echilibrat, sarac in proteina animala.Consuma fructe si legume.Bea min.2 l de apa pe zi.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru alexwahl):

E total invers, sărac în carbohidrati nu in proteina.

| Ieieu a răspuns:

Incearca sa instalezi aplicatia my fitness pall pe mine m-a ajutat foarte mult si daca o sa te ghidezi dupa acea aplicatie o sa iti arate cate calorii trebuie sa mananci ca sa ai deficit caloric, adica sa poti slabi, daca practici vreun sport sau ceva poti adauga exercitiile facute si altele, tot ce mananci poti sa scanezi in aplicatie si ti se aduna la masa de calorii pe care trebuie sa o ai pe minus pentru a slabi sper ca te-am ajutat big grin

| knoxville234 a răspuns:

Deci sa calculam. Ca sa scapi de o jumatate de kilogram de grasime, trebuie sa arzi cam 3500 de calorii. Daca imparti la 7, cate zile are saptamana, rezulta ca in fiecare zi trebuie sa te preocupe urmatorul obiectiv: cum ard zilnic de 500 de calorii?

Evident, acestea trebuie consumate din rezervele adipoase pe care vrei sa le arzi. Ca sa se intample acest lucru si sa scapi de kilogramele in plus, trebuie sa ai grija la dieta. Adica sa nu mananci excesiv de mult. Trebuie sa ii dai organismului intre 1200 si 1400 de calorii. Evident, cifrele depind si de inaltime, greutate si varsta.

Din aceste calorii, organismul arde si el pentru a intretine functionarea organelor interne si proceselor care au loc in fiecare zi. Insa trebuie sa vii cu ajutor de la sala de sport ca sa-l faci sa scape de grasimile suparatoare.
Iar ca sa arzi cele 500 de calorii de care aminteam la inceput, trebuie sa faci cam 50 de minute de jogging sau o ora de gimnastica aerobica. Consumul de calorii este cu atat mai mare cu cat greutatea corpului este mai mare. In plus, cu cat lucrezi mai intens, cu atat vei arde mai multe calorii.