| simo90 a întrebat:

cmf? Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine pentru ca ma aflu intr-o urata pentru mine:am 1, 68 si toamna trecuta aveam 52 kg, dar acum am 58.nu mai pot, am ajuns la 56 in timpul veri si acum am mai luat 2.deci ma simt oribilcryingcryingcrying nu stiu, cred ca mananac multe dulciuri si mai mereu mananc, adica am ceva in gura...nu mananc prajeli, dar nu mai pot. ce sa fac? pe banda cam cat sa alerg? va rog mult sa ma ajutati! credeti ca o sa tot iau in greutate? eu acum mananc dimineata, iar la scoala nimic si mananac cand vin acasa, pe la 3...si maicamea zicea ca mai bine imi iau 2 sandvisuri la scoala. dar nu stiu ce sa mai fac.am 17 ani.mersi frumos:*

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand, la inaltimea ta nu esti grasa si nu trebuie sa-ti faci probleme.
In al doilea rand, ai 17 ani si nici nu este recomandabil sa faci cure de slabire, pentru ca esti in crestere si a te lipsi de anumite alimente nu ti-ar face bine.
Faptul ca ai crescut in greutate este, pe de o parte normal, pentru ca te maturizezi si iti definitivezi formele, iar pe de alta parte este si pentru faptul ca, mananci multe dulciuri si asa cum zici tu, mereu rontai cate ceva, lucru care nu este indicat.
Este bine sa mananci mesele principale si doar doua completari, dimineata cand esti la scoala si dupa amiaza, dar in restul timpului sa te abtii de la asa o practica, pentru ca o sa-ti dea obisnuinta si atunci cand devii adult, vei putea avea probleme cu greutatea.
Este important sa faci si miscare pentru ca aceste activitati, fie ca sunt treburi gospodaresti, fie ca mergi la sala, faci excursii ori ceva sport, conduce la consumul de calorii si formarea masei musculare, lucru ce te va avantaja, dandu-ti un aspect atletic.
Nu da o asa de mare atentie aspectului fizic, pentru ca, fiind tanara sigur ca arati foarte bine. Incearca insa sa "mobilezi" corpul tau cu un suflet pe masura si vei vedea ca te vei simti foarte bine si vei fi apreciata pentru ceea ce esti si nu pentru felul in care arati.
Sa cresti mare, sa fii sanatoasa si sa poti fi asa cum iti doresti.

| unavailiable93 a răspuns:

Nu are rost sa te infometezi pentru ca nu rezolvi nimic. Incearca mancarurile mai usoare. Mananca fructe multe, salate si fa miscare. Nu e neaparat sa alegi pana te evapori si simti ca iti cad picioarele pentru ca efortul puternic creste apetitul. Fa totul calculat si o sa vezi ca o sa se observe diferentele. Deasemenea, dietele mari si pe termen scurt o sa iti faca pielea foarte urata, in sensul ca grasimea o sa scada si pielea o sa ramana intinsa si o sa atarne foarte inestetic. Deci, parerea mea este ca dieta pe termen lung si echilibrata cu sportul, e cea mai sanatoasa, mai benefica si mai eficienta cale.

| plasticstyle a răspuns:

Chiar asa oribil arati?raised eyebrows sau esti doar obsedata?straight face